Google+
TUĞÇE YILMAZ
Gold Yazar

Barselona

Ülke: İspanya
Saat Farkı: -2
Para Birimi: Euro (EUR)

KATALONYA BÖLGESİNİN MERKEZİ, BARSELONA

İspanya’da toplam 17 özerk yönetim var. Ama bunların en önemlileri Bask, Katalonya ve Galisya. Katalonya ise içlerinde en milliyetçi olanı. Katalonya bölgesi sanki İspanya içinde farklı bir devlet gibi. İspanya toplam nüfusunun %15’i Katalan ve 1,6 milyonu da Barcelona’da yaşıyor. Diktatör Franco döneminde, kendi dillerini konuşmaları yasaklanmış. Bunun ardından milliyetçilik duyguları daha da kabarmış. “Nerelisiniz?” sorusuna asla “İspanyol’uz” cevabı alamıyorsunuz, “Katalan’ız” diyorlar.

Burası tamamen özerk bir bölge yani içişlerinde tamamen kendi kendini yönetiyor. Sadece dış işlerinde İspanya’ya bağımlı. O kadar ki Katalan bölgesinde okullarda İspanyolca bile okutulmuyor.
İspanyol Köyü denilen Poble Espanyol ise İspanya'nın değişik bölgelerinden mimari örneklerin birebir kopyalarının bulunduğu 1929 senesinde yapılmış yapay bir bölge ama kesinlikle görülmeye değer. Ortada da kermes alanı gibi bir alan kurmuşlar ve burada daha çok yerel ürünler satılıyor. Zeytin, turşu, peynir, şarap gibi ürünleri hem tadabilir hem de satın alabilirsiniz.

Barcelona ile birlikte tarihe geçmiş diğer bir isim ise Picasso. Avinyo caddesi adı verilen cadde karakteristik ve ilginç bir cadde olup adını Picasso’nun ünlü “Les Demoiselles d'Avignon” tablosundan almış. Picasso Müzesi ise ortaçağdan kalma daracık bir cadde olan Montcada caddesi’nde bulunuyor. Bu arada Dali’yi de tabii ki atlamamak lazım.

Deniz kenarındaki bölgeye ise Barceloneta ismi verilmiş. Bu bölgeden denize de girilebiliyor. Mar Bella plajı oldukça populer olan kumsallardan... Ama bu çok turistik olmayan plaja gittiğiniz de oldukça şaşırabilirsiniz çünkü bu plajda neredeyse herkes çıplak.

Kolomb Anıtına sırtınızı verdiğinizde sağda tersane ve denizcilik müzesini görebilirsiniz. Hemen karşısında ise Place del Portal de la Pau var. Buradan kırlangıç anlamına gelen “Golondrina” adını verdikleri çift katlı teknelere binerek Barselona limanı ve çevresini gezebilirsiniz. İsterseniz yarım saatlik kısa tur ya da 1,5 saatlik uzun tur alabiliyorsunuz. Hava da güzelse oldukça keyifli oluyor.
Hazır buraya kadar gelmişken Kolomb heykelinin sol tarafında kalan Yeni limana (Port Vell) giderek Avrupa’nın en büyük akvaryumlarından birisi olan L'aquarium Barcelona’yı ziyaret edebilirsiniz. Bu akvaryumda en hoş şey, dört bir yanınızın akvaryum ile çevrili olduğu tünelden geçmek.

Buradan doğruca Barcelona’nın en renkli yiyecek pazarı olan La Boqueria’ya uğrayabilirsiniz. Burada çok çeşitli tropik meyveler, envai çeşit balık ve deniz ürünlerini görebilirsiniz.Burada dikkatimi çeken şey tezgahlarda duran kişilerin çoğunun bayan olması çekmişti.

Plaça Reial, 1850’lerden kalma Barselona’nın en canlı meydanlarından biri. Bu meydandaki Neo-Klasik lambalar da yine Gaudi’nin tasarımı. Bu meydan Madrid’teki Plaza Mayoru andırıyor. Barselona kontlarının ikametgâh yeri olan Kraliyet Sarayının merdivenli kapısı da bu meydana bakıyor.

Buradan methini çok duyduğumuz Bari Gotic’e (Gotik Mahalle) gidiyoruz. Bu Gotik mahallenin dar sokaklarında dolaşırken kendinizi ortaçağda yaşıyor gibi hissedecek ve her sokakta farklı bir sürprizle karşılaşacaksınız.

Barcelona’yı gezmenin diğer bir yolu ise City Bus bileti alıp, burada belirlenen rotalar üzerinde ilerlemeniz. Nasıl olsa otobüse istediğiniz yerde inip binmeniz serbest.

Barcelona, ortaçağdan kalma havasıyla, çılgın mimari eserleri ile, Gaudi’si, Picasso’su, Miro’su ve Dali’si ile, geniş La Ramblas caddesi ile sizi bir şekilde büyüleyecek bir kent.


Booking.com aracılığıyla rezervasyon yapmak için tıklayın!

Barselona Turları

Emerald Princess Gemisi İle Batı Akdeniz Turu (1 099.00 €) Detaylar için tıklayın
 1. 5 Eylül 2015,Cumartesi - 12 Eylül 2015,Cumartesi
Barcelona Borajet Hava Yolları Özel seferi 3 Gece (499.00 €) Detaylar için tıklayın
 1. 23 Nisan 2015,Perşembe - 26 Nisan 2015,Pazar
MSC Splendida ile Kanarya Adaları 11 gece Türk Hava Yolları (1 629.00 €) Detaylar için tıklayın
 1. 24 Eylül 2015,Perşembe - 5 Ekim 2015,Pazartesi
Mayıs'ta Barselona & Madrid (549.00 €) Detaylar için tıklayın
 1. 19 Mayıs 2015,Salı - 24 Mayıs 2015,Pazar
Ağustos'ta Barselona & Madrid (549.00 €) Detaylar için tıklayın
 1. 25 Ağustos 2015,Salı - 30 Ağustos 2015,Pazar

Barselona için en uygun uçak biletlerini Skyscanner aracılığıyla görmek için hemen tıklayın.

 • Google Plus'da
  Paylaş
 • Facebook'da
  Beğen
 • 5,604

En çok tartışılanlar

Tümünü Gör
Üye OlunGiriş Yap

Duyurular

Tümünü Gör

Bunları Biliyor Musunuz?

En fazla sinema izleyicisi rekoru hangi ülkeye aittir?
Cevabı gör

ETKİNLİKLER

Türkiye Gezginler Kulübü 4 Mart Çarşamba Günü Bir Araya Geliyor

04 Mart 2015
Türkiye Gezginler Kulübü’nün 4 Mart 2015 Çarşamba günü yapılacak toplantısının programı açıklandı. Herkese açık olacak...
Tüm Etkinlikler
Feedback