Genel Bilgiler / Rehber

Arnavutluk'un başkenti ve aynı zamanda en büyük kenti olan Tiran Bektaşiliğin Avrupa'daki merkezi konumundadır. Yaklaşık 500 sene Osmanlı idaresinde kalan Tiran, 1912 yılında Balkan Savaşları sırasında Osmanlı İmparatorluğu'ndan ayrılmıştır. Şehirde bu dönemden kalma çok sayıda Osmanlı dönemine ait eser bulunmaktadır.

İklim / Hava Durumu

Kışlar soğuk, bulutu ve yağışlı, yazlar kurak, sıcak ve kuru geçer. Yaz ayları olan Haziran, Temmuz ve Ağustos'ta gündüz sıcaklıkları 28 - 31 derece civarındayken, gece sıcaklıkları 16 - 17 derece civarındadır. Kış boyunca yağmur görülmekte, ancak sıcaklığın sıfırın altına düşmesi çok nadir olmaktadır. Kış aylarında gündüz sıcaklıkları 12-14 derece civarındayken, gece sıcaklıkları 2 - 5 derece civarındadır. Dağların yüksek kesimlerine ise Kasım ve Mart ayları arasında yoğun kar görülmektedir.

Nasıl Gidilir?

İstanbul'dan Tiran'a Türk Hava Yolları'nın haftanın her günü direkt uçuşu vardır. Uçuş süresi yaklaşık 1 saat 45 dakikadır.

Tüm Tiran uçuşlarına göz atıp hemen rezervasyon yapmak için tıklayın.

Tiran için en uygun uçak biletlerini Skyscanner aracılığıyla görmek için hemen tıklayın.

Tiran paket turlarla da gidebilirsiniz. Sizin için seçtiğimiz bazı paket turlara buradan goz atabilirsiniz:

Balkan Panoraması Pegasus Havayolları 7 Gece (349.00 €) Detaylar için tıklayın
 1. 20 Mart 2015,Cuma - 27 Mart 2015,Cuma
Balkan Ekspresi Türk Hava Yolları 7 gece (549.00 €) Detaylar için tıklayın
 1. 18 Nisan 2015,Cumartesi - 25 Nisan 2015,Cumartesi
Balkanda 7 Ülke Türk Hava Yolları 8 gece (649.00 €) Detaylar için tıklayın
 1. 18 Nisan 2015,Cumartesi - 26 Nisan 2015,Pazar
Balkanda 7 Ülke Türk Hava Yolları 9 gece (699.00 €) Detaylar için tıklayın
 1. 10 Mayıs 2015,Pazar - 19 Mayıs 2015,Salı
Balkan Yarımadası Lüks Otobüs 7 gece (399.00 €) Detaylar için tıklayın
 1. 15 Mayıs 2015,Cuma - 23 Mayıs 2015,Cumartesi

Ne Zaman Gidilir?

Kurak bir iklimin görüldüğü kentte, yaz ayları oldukça sıcaktır. Bu nedenle hava sıcaklıklarının en ideal olduğu bahar ayları tercih edilmelidir. Gündüz sıcaklıklarının 23-28 derece civarında olduğu Mayıs, Haziran, Eylül ve Ekim ayları Tiran'ı ziyaret etmek için en uygun zamanlardır.

Nerede Kalınır?

Tiran pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Sizin İçin Seçtiğimiz Tiran Otelleri

En Uygun Fiyatlı Tiran Otelleri

Yemek / Restoran / Ne Yenir Ne İçilir?

Kentte pek çok Türk lokantası ve fast food restoranı bulmak mümkün. Osmanlı mutfağından pek çok lezzeti bulabileceğiniz Türk lokantalarında Elbasan tava ve Arnavut ciğeri yemeniz tavsiye edilmektedir. İçecek olarak ise ev yapımı rakıyı tercih ediyorlar. Hotel Restaurant Bujitina e Gjelit'te Arnavutluk mutfağına özgü lezzetleri bulabilirsiniz. Burada geleneksel kıyafetleri içinde servis yapan garsonlar mekana ayrı bir sıcaklık katmaktadır. Uluslararası mutfaklardan seçenekler sunan Villa Goldi restoran, kent merkezine yürüme mesafesindedir.

Önemli Yerler / Gezilecek Yerler

 • Bizans imparatoru Justinanus tarafından yaptırılan ve Osmanlı döneminde garnizon olarak kullanılmış olan Petrela Kalesi,
 • Ulusal Tarih Müzesi,
 • İskender Meydanı ve çevresi,
 • Tiran'ın en büyük yeşil park alanı olan Parku i Madh (büyük Park),
 • Enver Hoxha Müzesi,
 • İskender Bey Heykeli,
 • 1789 yılında yapımına başlanmış olan Ethem Bey Camii,
 • Saat Kulesi,
 • Hükümet Binası ve Opera Binası

Tiran'a yakın bölgelerde yer alan İskondra ve Kruja Antik Kenti de görülmesi gereken yerlerdendir.

Ne Yapılır?

Tiran şehir merkezini araca ihtiyaç duymadan rahatlıkla yürüyerek dolaşabilirsiniz. Görülmesi gereken bir çok yapı İskender Meydanı ve çevresinde yer almaktadır. Gün içinde kentin tarihi ve kültürel yerlerini gezebilir ve özellikle tatil günlerinde yoğun ziyaretçi akınına uğrayan gölet de keyifli vakit geçirebilirsiniz. Günü birlik olarak Tiran'ın 47 km. kuzeyinde yer alan, Bizanslıların yaptırdığı kalesiyle ünlü Kruja Antik Kenti'ni ziyaret edebilirsiniz. Ahşap ve geleneksel motiflerin kullanıldığı tarihi evleri, Ortaçağ köprüsü ve kalesi ile meşhur olan İskodra ise Tiran'a yaklaşık 2,5 saat mesafede yer almaktadır.

Gece Hayatı / Bar / Eğlence

Pek çok kafe, gece kulübü ve barın bulunduğu şehirde, parlamentoya yakın konumda bulunan Living Room ve Folie isimli mekanlar şehrin en popüler mekanlarıdır. Ancak bu mekanlara erkekler yalnız olarak kabul edilmemektedir. Hafta sonları gece yarısından itibaren dolmaya başlayan mekanlar son kişi ayrılıncaya, sabah saatlerine kadar açık kalır. Buda Bar, Arnavut gençlerinin gözdesidir. Sky Club Panoramic Bar & Restaurant ise Tiran manzarasını 360 derece görebileceğiniz döner kulede yer alan bir mekandır. Sakin bir gece geçirmek isterseniz burayı tercih edebilirsiniz. Ancak fiyatları ortalamanın üzerindedir. Charles's, Radyo ve New Irish ise tercih edebileceğiniz diğer mekanlardır.

Alışveriş / Ne Alınır?

Özellikle son yıllarda kente büyük alışveriş merkezleri inşa edilmiştir. Tiran'daki ilk çok katlı alışveriş merkezi City Park Tirana'dır. Diğer önemli alışveriş merkezi ise Galeria'dır. Bu merkezlerden genellikle varlıklı kesim alışveriş yapmaktadır. Myslym Shyri Caddesi üzerinde batılı markalara ait mağazalar bulunmaktadır. Bu mağazaların çoğu tekstil ve ayakkabı üzerine yoğunlaşmıştır. Şehir merkezinde bir çok hediyelik eşya ve yerel ürünler satan küçük mağaza mevcuttur. Tiran’a özel bir şeyler satın almak için seramik işlerine göz atabilirsiniz. Bu mağazalardan alınabilecek hediyelik eşyalar arasında en sık rastlayacaklarınız İskender Heykelleri ve lüle taşından yapılma bir takım farklı biblolardır.

Festival / Fuar

Tiran'da Mart ayında Uluslararası İnsan Hakları Film Festivali, Nisan ayında ise Tiran Film Festivali düzenlenmektedir.

Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

 • Yeni Yıl (1-2 Ocak),
 • Yaz Günü (14 March),
 • Nevruz (22 Mart),
 • Katolik Paskalyası (20 Nisan),
 • Ortodoks Paskalyası (27 April),
 • İşçi Bayramı (1 Mayıs),
 • Bayrak Günü (28 Kasım),
 • Özgürlük Günü (29 Kasım),
 • Noel (25 Aralık),
 • Ramazan Bayramı (1 gün),
 • Kurban Bayramı (1 Gün),
 • başlıca tatil sezonu (Temmuz-Ağustos)

Dikkat Edilmesi Gerekenler / Önemli Bilgiler

Şehrin adı eski Yunanca'da "mutlak güç sahibi yönetici" anlamına gelmektedir. Dalmaçya Denizi'ne kıyısı olmamasına rağmen, Arnavutluk'un sahil kesimine ulaşmak için en uygun geçiş noktasıdır. Türk vatandaşlarından vize istenmemektedir. Şehirde eğer araba kullanıyorsanız, özellikle kent merkezi dışında çok dikkatli olmalısınız. Çünkü yerel halk trafik kurallarına çok fazla uymamaktadır.