Genel Bilgiler / Rehber

Sofya, Bulgaristan’ın başkentidir. Vitosha ve Lyukin dağları arasında olan bu kent, Sofya Vadisi üzerinde kuruludur. Bu şehir ülkenin hem politik hem kültürel hem de ekonomik merkezi konumundadır. Yemyeşil doğası, dünya çapında meşhur sıcak ve soğuk kaplıca suları ile yaklaşık 7000 sene önce keşfedildiği varsayılan bu şehir, Avrupa kıtasının en eski yerleşim merkezlerinden bir tanesi olarak lanse edilir.
Sofya oldukça eski bir tarihe sahiptir. Milattan önce yedinci ve sekizinci yüzyıllarda bu bölgede Serdi isminde Trakyalı bir kabilenin yaşadığı söylenmektedir. Balkan Yarımadası'nda peşi sıra zaferler kazanan Roma ise Trakyalılar’ın bu bağımsızlığına son vermişlerdir. Romalılar hakimiyet altına aldıkları bu bölgeye, idari ve askeri düzen oturtmak için Serdika ismini vermişlerdir. Kelime anlamı olarak Serdiler’in şehri anlamına gelen bu şehir, oldukça önemli bir idari ve ticari merkez olmuştur.
6. yüzyıla geldiğimizde, Justinianus zamanında, yoğun savaşlar sonunda Serdika tekrar Doğu roma İmparatorluğu’nun önemli şehirlerinden biri olmuştur. Bundan çok kısa bir süre sonra ise bu şehir Balkan yarımadasına saldıran Slavların akınlarına maruz kalmıştır. Bu akınlardan sonra bu bölge tamamıyla Slavlaşmıştır. 9. yüzyılda bu sebepten dolayı Sredets ismini almıştır. 
Bu bölgenin Osmanlı hakimiyeti altına girmesinden sonra Sredets şehri, 13 – 19. yüzyılları arasında Osmanlı’ya bağlı kalmıştır. Bu süre zarfında, 14. yüzyılda bu şehir Sofya ismini almıştır. Sofya, 1382 senesinde Osmanlı himayesi altına girmiştir. Sofya kenti 3 Nisan 1879 tarihinde ise Bulgaristan’ın resmi olarak başkenti ilan edilmiştir. Bu dönemde Sofya’nın savunması oldukça kuvvetlendirilmiş, mesleki ve ticari anlamda geliştirilmiş zengin bir şehir haline getirilmiştir.  Burayı ziyaret edenlere eşi zor bulunacak kozmopolit bir kent deneyimi vaat etmektedir. Tarih içindeki bu dinamik görünümünden dolayı, Sofya’da Trakya Krallıklarına, Bizanslılara, Romalılara, Slavlara ve de Türklere ait çok sayıda eser bulunmaktadır. Bu açıdan bakıldığında da oldukça geniş ve önemli bir tarihi mirasa da ev sahipliği yapmaktadır.
 

İklim / Hava Durumu

Ilıman kara iklimi görülür. En yüksek sıcaklıklar Temmuz ve Ağustos'ta olup, 30 dereceye kadar çıkabilmektedir. Kışları oldukça soğuktur. Kışın hava sıcaklığı ortalaması 0°C civarında seyreder. Baharlar ise yağışlı geçer. En fazla yağmur Mayıs ve Haziran aylarında görülür. 

Nasıl Gidilir?

İstanbul'dan Sofya'ya THY'nın ve Pegasus'un direkt uçuşları bulunmaktadır. Uçuş süresi 1 saat 15 dakikadır. Uçak dışında İstanbul'dan Sofya'ya karayolu ya da demiryolu ile de gidebilirsiniz. İstanbul - Sofya arası 550 km'dir. İstanbul'dan otobüs seferleriyle yolculuk yaklaşık 7 -8 saat sürer.

Tüm Sofya uçuşlarına göz atıp hemen rezervasyon yapmak için tıklayın.

Sofya için en uygun uçak biletlerini Skyscanner aracılığıyla görmek için hemen tıklayın.

Sofya paket turlarla da gidebilirsiniz. Sizin için seçtiğimiz bazı paket turlara buradan goz atabilirsiniz:

Balkan Üçgeni Lüks Otobüs 2 gece (149.00 €) Detaylar için tıklayın
 1. 23 Nisan 2015,Perşembe - 27 Nisan 2015,Pazartesi
Balkan Yarımadası Lüks Otobüs 7 gece (399.00 €) Detaylar için tıklayın
 1. 15 Mayıs 2015,Cuma - 23 Mayıs 2015,Cumartesi
Büyük Avrupa Lüks Otobüs 14 gece (999.00 €) Detaylar için tıklayın
 1. 19 Haziran 2015,Cuma - 5 Temmuz 2015,Pazar

Ne Zaman Gidilir?

Mayıs, Haziran, Eylül, Ekim ayları Sofya'ya seyahat için en uygun zamanlardır. Bu aylarda Sofya en canlı dönemlerini yaşar. Festivaller çoktur ve hava sıcaklıkları da elverişlidir.

Nerede Kalınır?

Sofya pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Sizin İçin Seçtiğimiz Sofya Otelleri

Sehir Merkezine En Yakin Sofya Otelleri

En Uygun Fiyatlı Sofya Otelleri

Ücretsiz WiFi Hizmeti Sunan Sofya Otelleri

Sigara İçilebilen Özel Alanlar Sunan Sofya Otelleri

Yemek / Restoran / Ne Yenir Ne İçilir?

Sofya'da uzun bir tarihe sahip olan Bulgar mutfağının tüm lezzetlerini tadabileceğiniz çokça restoran bulunmaktadır. Her bütçeye uygun restoranların bulunduğu şehirde Orta Doğu mutfağından Avrupa mutfağına kadar pek çok seçenek de yer almaktadır. Ayrıca dünyaca ünlü fast-food restoranları da şehirde hizmet vermektedir. Tercih edebileceğiniz bazı restoranlar: 
 • Baаlbek 
 • Trops House 
 • Happy's Bar and Grill 
 • Pizza Victoria 
 • Pod Lipite - Motto 
 • Carrera 
 • Maison Godet 
 • Hadjidraganovite kashti 
 • Mehana Karajata
 

Gece Hayatı / Bar / Eğlence

Sofya’da oldukça hareketli bir gece hayatı vardır. Ziyaretçilerine neredeyse 24 saat boyunca dur durak bilmeyen bir eğlence vaat etmektedir. Şehirde çok fazla sayıda disko, bar, gece kulübü, pub bulunmaktadır. Sofya’da gece hayatı için tercih edebileceğiniz bar ve gece kulüplerinden bazıları şunlardır:
 • Clubhouse 19th Hole
 • JJ Murphy’s Irish Pub
 • Dublin
 • Buddha Bar
 • Exit
 • Avenue
 • Chervilo

Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

 • Yeni Yıl (1 Ocak),
 • Kurtuluş Bayramı (3 Mart),
 • Kutsal Cuma (Mart/Nisan),
 • Paskalya (Mart/Nisan),
 • İşçi Bayramı 1 Mayıs),
 • Saint George Günü (6 Mayıs),
 • St Cyril and Methodius (24 Mayıs),
 • Birleşme Günü (6 Eylül),
 • Bağımsızlık Günü (22 Eylül),
 • Noel (24-26 Aralık),
 • Başlıca tatil sezonu (Temmuz-Ağustos)

Önemli Yerler / Gezilecek Yerler

1. Derece (Olmazsa Olmazlar):
 • Aziza Sofia Kilisesi
 • Aziz George Rotunda Kilisesi
 • Alexander Nevsky Katedrali
 • Ulusal Arkeoloji Müzesi
 • Kodi Seyfullah Efendi Camii
 • Ulusal Sanat Galerisi
 • Ulusal Tarih Müzesi
 • Boyana Kilisesi
2. Derece (Vakti Bol Olanlar):
 • Rilski Manastırı,
 • Vitosha Dağı,
 • Sofya Hayvanat Bahçesi

Ne Yapılır?

Aziza Sofia Kilisesi, 4 – 6 yüzyıllar arasında inşa edildiği söylenmektedir. Bu yapı, Sofya’da yer alan Doğu Ortodoks kiliselerinin en eski olanlarından bir tanesidir. 14. yüzyılda başkente de adını evren bu kilise Balkanlarda bulunan en göz alıcı örneklerden bir tanesidir. “Sofia” kelimesi, kutsal bilgelik anlamına gelmektedir. Bu bölgeye Osmanlı’nın hâkim olduğu zamanlarda burası cami olarak kullanılmıştır. Bu olaydan 30 sene sonra meydana gelen 2 deprem yüzünden de minaresi yıkılarak terk edilmiştir. Bu olayın hemen sonrasında ise tekrar kiliseye dönüştürülmüştür. Burada bulunan yerel mitler, bu kilisenin kendisini felaketlere karşı koruyan sihirli güçlere sahip olduğunu iddia etmektedir.

Aziz George Rotunda Kilisesi, 4. yüzyıldan kalma bir eserdir. Burası Sofya’da bulunan en eski yapı olma özelliğini bünyesinde bulundurur. UNESCO tarafından da koruma altına alınmış olan bu yapı dikkat çekici bir mimariye sahiptir. bununla beraber, kubbesinde de birçok farklı dönemde yapılmış olan, oldukça etkileyici fresk süslemelere de sahiptir. Bu kilise de Osmanlı döneminde cami olarak kullanılmıştır ve 22 peygamberi tasvir edildiği freskler bu dönemde dini sebeplerden ötürü üzeri boyanarak kapatılmıştır. Bu sebepten dolayı, bu fresklerin varlığı ancak 20. yüzyılda keşfedilmiştir. Alexander Nevsky Katedrali, 1878 senesinde Çar 2. Alexander Türk egemenliğine baş kaldırıp Bulgaristan’ın özgür olması için yapılan savaşta ölen Rus askerlerinin onuruna yapılmış bir kilisedir. Burası 1882 – 1912 seneleri arasında inşa edilmiştir ve 20. yüzyıl mimarisinin en göz alıcı eserlerinden bir tanesidir. 5 kubbeli bazilika binası, fresklerle donatılmış dış yüzeyi , mozaik duvarları ve mermer sütunlarla süslü iç dekorasyonu ile oldukça ihtişamlı bir atmosfere sahip olan bir kilisedir. Bu kilisenin içinde bir de İkona Müzesi yer almaktadır. İkona Müzesi’nde, 9 ile 18. yüzyıllar arasında üretilen ve her biri başyapıt niteliğinde olan dini ikonlar sergilenmektedirler. Bu katedral adeta Sofya’nın bir sembolüdür.

Ulusal Arkeoloji Müzesi, 15. yüzyılda inşa edilmiş olan Büyük Cami’nin içerisinde kurulu halde olan bu müzede Trakya İmparatorluğu, Yunan ve Roma dönemlerine ait sanat eserleri, çeşitli tarihi kalıntılar ve değerli objeler sergilenmektedir. Bu müzenin en çok ilgi çeken sergisi ise hiç şüphesiz Vulchitrun Hazinesi bölümüdür. 12 kilogram ağırlığındaki bu hazine 13 tane altın objeden oluşmaktadır. 
Kodi Seyfullah Efendi Camii, 1576 senesinde Mimar Sinan tarafından inşa edilmiştir. Bu caminin önemli bir özelliği, Sofya’da günümüzde hâlen bozulmadan işlevine devam eden tek cami olmasıdır.Duvarları Kuran’dan ayetlerin yazılı olduğu kaligrafik süslerle donatılmış olan bu cami, ibadet zamanları dışında turistlere ziyaret için açıktır.

Ulusal Sanat Galerisi, Bulgaristan’ın en geniş kapsamlı sanat koleksiyonuna sahip olan galerisidir. Çarlık Sarayı’nın içerisinde olan bu galeride yaklaşık olarak 60,000 sanat eseri sergilenmektedir. Oldukça yüksek tavanları, gıcırtılı merdivenleri ve dev şömineleri ile oldukça mistik bir havaya sahip olan bu galeri 1382 senesinde Bulgaristan’ın Osmanlılar tarafından fethi sonucunda, Osmanlı paşasının konağı olarak kullanılmıştır. Ulusal Tarih Müzesi, Balkanların bilinen en büyük ulusal tarih müzesidir. 650,000’den fazla sergi alanının yer aldığı bu müzede tarih öncesinden günümüze değin Bulgaristan’ı ele alan eserler bulunmaktadır.

Sofya Hayvanat Bahçesi, 36 hektar üzerine kurulmuş olan bu alan, 1 Mayıs 1888 tarihinde kraliyet kararnamesi ile yaptırılmıştır. Bulgaristan’ın en kapsamlı ve en büyük hayvanat bahçesi olma özelliğini taşımaktadır. Burada binin üzerinde hayvan ve iki yüz ellini üzerinde de farklı hayvan türlerinin olduğu belirtilmektedir. 
Boyana Kilisesi, Sofya’nın 8 kilometre güneyinde bulunmaktadır. UNESCO Dünya Miras Listesi'nde de bulunan bu kilise üç farklı yapıyı bünyesinde bulunduran bir dini komplekstir. Burası Bulgaristan’da yer alan en önemli tarihi turistik mekanlardan bir tanesidir. Boyana Kilisesi’ndeki yapılar freskleriyle meşhurdur. Bu kompleks içinde bulunan fresklerle yaklaşık 240 insan yüzünün resmedildiği belirtilmektedir. 
Vitosha Dağı, Sofya’nın 10 kilometre kuzeyinde yer alan oldukça heybetli bir dağdır. Şehir merkezinden kalkan otobüslere binerek, yaklaşık 40 dakikalık bir yolculuk sonucunda bu bölgeye varabilirsiniz. Vitosha Dağı taş nehirlere, magmatik göz alıcı kayaçlara ve buzul taşlarına ev sahipliği yapmaktadır. Bu dağ aynı zamanda, Bulgaristan’ın en büyük orman ve doğal parkını da bünyesinde bulundurmaktadır.

Alışveriş / Ne Alınır?

Sofya’da alışveriş kültürü daha çok el işleri ürünleri, süs eşyaları, antikalar ve çeşitli yerel müzik aletleri üzerine kuruludur. Sofya’da alışveriş açısından en önemli yer Vitosha Bulvarı’dır. Burası şehrin en lüks mağazalarının bulunduğu bulvardır. Buradaki Graf Ignatiev ve Rakovski sokaklarında en göz alıcı ve en pahalı butikleri bulmanız mümkündür. Şehrin Chiprovtski bölgesi de, burada üretilen yün kilimler ve çeşitli diğer el işleri ürünleriyle bilinmektedir. Burada gerek kendiniz için, gerekse sevdikleriniz için oldukça güzel hediyelik ürünler bulabilirsiniz. Bu tür ürünler için Krakra Sokağı da oldukça önemli bir yerdir. Sofya’da alışveriş için tercih edebileceğiniz mekanlardan bazıları şunlardır:
 • The Mall
 • TZUM
 • Mall of Sofia
 • SkyCity Mall
 • Central Hali Shopping Centre
 • City Center Sofia

Festival / Fuar

 • Sofya Uluslararası Film Festivali  -  Mart  
 • Sofya Jazz Festivali - Nisan 
 • Bulgaristan Salsa Festivali - Mayıs

Dikkat Edilmesi Gerekenler / Önemli Bilgiler

Şehir genel anlamda güvenlidir. Ancak tüm büyük kentler gibi yankesicilik ve hırsızlık olaylarına karşı dikkatli olmak gerekmektedir. Şehiriçi ulaşım oldukça ucuz ve kolaydır. Troleybüs hattı oldukça elverişlidir. Halkın çoğu İngilizce bilmemektedir. Türkçe bilen birini bulmanız İngilizce bilen birini bulmanızdan daha kolay olacaktır.

Havalimanından Kent Merkezine Ulaşım

Sofya Havaalanı şehir merkezinin 10 kilometre doğusunda yer almaktadır. havaalanından şehir merkezine ulaşım için kullanabileceğiniz vasıtalar otobüs, taksi ve araç kiralamadır. Sofya Havaalanı’ndan şehir merkezine, terminal 1’in çıkışında bulunan otobüs duraklarından 84 numaralı otobüs ile ya da terminal 2’nin çıkışında bulunan 284 numaralı otobüs ile 30 dakika sürecek bir yolculuk sonucunda ulaşabilirsiniz. Bu otobüsler saat 05.00 – 23.00 arasında hizmet vermektedir. Taksi ile de şehir merkezine ulaşmanız mümkündür. Gerek terminallerin içinde bulunan ofislerden gerekse terminal çıkışlarında sıralı halde bulunan taksilerden birine binerek, oldukça kısa bir sürede şehir merkezine ulaşmanız mümkündür. Tüm bunların dışında araç kiralayarak da şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Havaalanında şoförlü veya şoförsüz dilediğiniz aracı kiralayarak  Sofya şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

Konaklanması Önerilen Bölgeler

 • Aleksandar Dondukov Bulvarı
 • Vitosha Bulvarı
 • Todor Aleksandrov Bulvarı
 • Sredets