Genel Bilgiler / Rehber

Volgograd, Rusya’daki Volgograd Oblastı’nın merkezi konumundadır. Volga Nehri’nin batı kesiminde yer alan şehirde, kilometrekare başına yaklaşık 1.900 kişi düşmektedir. Bu şehrin deniz seviyesinden yüksekliği 0 – 102 metre arasında değişmektedir. 1589 senesinde bir kale olarak kurulan Volgograd şehri, günümüzün Güney Rusya’sının en önemli endüstri ve ulaşım merkezlerinden bir tanesidir. Şehir, Volga ve Don nehirlerinin birbirine en fazla yaklaştığı yerde kurulmuştur. 1875 senesinde bölgede kurulan bir Fransız demir fabrikasından sonra kentte sanayileşme evresi başlamıştır ve Güney Rusya’nın sanayi merkezi konumuna yükselmiştir. İlerleyen yıllarda Rusya İç Savaşı sırasında, Ağustos 1918’de Beyaz Ordu’nun saldırısına uğramıştır. Bu saldırıya uğradığında Josef Stalin komutasında bulunan Kızıl Ordu kenti savunmuştur. Ancak 1919 senesinin 30 Haziran'ında Anton Denikin yönetimindeki Beyaz Ordu şehri işgal etmiştir. Daha sonraki yıllarda Denikin Ordusu çekilmiştir. 3 Ocak 1920’de Kızıl Ordu kente girip 1925 senesinin Nisan ayında da şehrin ismini Stalingard olarak değiştirmişlerdir. 1928 senesinde başlayan "Beş Yıllık Plan" kapsamında Volgograd, ağır sanayide oldukça önemli bir gelişim sürecine girmiştir. 7 Temmuz 1930 tarihinde Dzerjinski Traktör Fabrikası açılmıştır. Ardından Kızıl Ekim Metal Fabrikası, Kızıl Barikat Makine Fabrikası ve Lazur Kimya Fabrikası gibi çok sayıda fabrika faaliyete girmiştir. Nazi Alman Ordusu tarafından tam 152 gün kuşatılan bu şehirde 2. Dünya Savaşı’nın en önemli olaylarından biri olan Stalingard Savaşı yapılmıştır. Bu savaşta iki taraf da çok ağır kayıplar vermişlerdir. Etrafta bulunan şehirlerin tarım ürünleri de Volgograd'ta işlenmektedir. Ayrıca Volga – Don Kanalı’nın kontrolü de buradan sağlanmaktadır. Bu kentin ismi Stalin’in ölümünden 3 yıl sonra, 1956 senesinin Şubat ayında düzenlenen Sovyetler Birliği Komünist Partisi’nin 20. Kongresinde Nikita Kruşçev’in Stalin’i ağır bir şekilde eleştirmesinden sonra, 10 Kasım 1956’da Volgograd olarak değiştirilmiştir.

İklim / Hava Durumu

Volgograd kentinde bozkır iklimi etkilidir. Kışların oldukça soğuk ve dondurucu geçtiği bu şehirde, yaz mevsimlerinde ise sıcaklık değerleri yükselmektedir. Kış aylarında sıcaklıklar genelde -5 ile -10 derece arasında seyreden, yaz aylarında sıcaklık değerleri ortalama 20 – 27 derece arasında değişmektedir. Yaz mevsimi oldukça kısa sürer.

Nasıl Gidilir?

Türkiye'den Volgograd'a direkt uçuş bulunmamaktadır. Aeroflot, Aerovisit Airlines, AirBaltic, UTair, Rossiya Airlines, JAT Airways, S7 Airlines, Tatarstan Airlines şirketlerinin aktarmalı uçuşlarıyla gidebilirsiniz. Aktarmalar dahil toplam uçuş süresi 6 – 10 saat arasında değişmektedir.

Tüm Volgograd uçuşlarına göz atıp hemen rezervasyon yapmak için tıklayın.

Volgograd için en uygun uçak biletlerini Skyscanner aracılığıyla görmek için hemen tıklayın.

Volgograd paket turlarla da gidebilirsiniz. Sizin için seçtiğimiz bazı paket turlara buradan goz atabilirsiniz:

Buyuk Volga Astrahan Volga Moskova- Astrahan Hazardeniz (1 990.00 €) Detaylar için tıklayın
 1. 22 Eylül 2015,Salı - 6 Ekim 2015,Salı

Ne Zaman Gidilir?

Volgograd’da kış aylarında sıcaklıklar -5 ile -10 derece arasında seyrettiğinden ve yoğun kar yağışı olduğundan bu şehri ziyaret etmek için en ideal dönem Mayıs – Ağustos ayları arasıdır.

Nerede Kalınır?

Volgograd Otelleri

Yemek / Restoran / Ne Yenir Ne İçilir?

Rusya iklim dolayısıyla soğuk ve uzun bir kış mevsimine sahiptir. Bu durum bölge mutfağını da etkilemektedir. Bu kadar soğukta ısınmak için, yemekler genellikle votka ile birlikte servis edilmektedir. Bu durum ülkenin çoğu bölgesinde geçerlidir. Genel ülke mutfağının izlerini taşıyan bu şehirde çok sayıda kafe ve restoran yer almaktadır. Yemekler daha çok karbonhidrat ağırlıklıdır. Bölgede temel gıdalar ekmek, et, tereyağı ve patatestir. Ekmek hemen hemen her öğünde bolca tüketilir. Bununla birlikte yumurta ve lahana da yemeklerde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Volgograd şehrinde tercih edebileceğiniz restoranlardan bazılarının isimleri şu şekildedir:- Arca- Chinar- Blindazh- Sakura- Velvet- Steak House- Ole- Vizantia- Volgograd- Mario- Grand Pizza- Labamba- SV - Bellagio

Festival / Fuar

 • Regional Festival of Performing Arts – Mart
 • International Puppet Festival – Eylül
 • International Festival of Volgograd Single Actor Theatre - Sonbahar
 • Festival of Maslyanitsa – Kış Sonu

Önemli Yerler / Gezilecek Yerler

 • Panaroma Müzesi,
 • Afgan Savaşı Gazileri Anıtı,
 • Volga – Don Canal Müzesi,
 • Stalingrad Savunması Müzesi,
 • Old Sarepta Museum,
 • İkinci Dünya Savaşı Anıt Müzesi,
 • Güzel Sanatlar Müzesi,
 • Anıtsal Tarih Müzesi,
 • Mamaev Kurgan Anıt Müzesi

Ne Yapılır?

Volgograd kenti oldukça önemli bir tarihe sahiptir. Özellikle 2. Dünya Savaşı açısından gerek bölge için gerekse savaşın geneli için oldukça kritik bir noktada yer alan bu kentte günümüzde bile savaşın izlerini görmek olasıdır. Özellikle Anıtsal Tarih Müzesi ve Mamaev Kurgan Müzesi bu konuda şehrin önemli yerlerindendir. Rus Devriminin de önemli bir yere sahip olan kentte o dönemden kalma çok sayıda yapı ve anıt bulunmaktadır. Volgograd kentinde gün içinde düzenlenen çok sayıda şehir turu bulunmaktadır. Konusunda uzman rehberler eşliğinde düzenlenen bu turlara katılarak bu kentin bir çok güzelliğini ve tarihini daha yakından görme imkanını elde edebilirsiniz.

Gece Hayatı / Bar / Eğlence

Volgograd gece hayatı oldukça renklidir. Şehir merkezinde bulunan çok sayıda mekan bu şehrin gece hayatının şekillenmesinde oldukça önemli bir role sahiptir. Mekanlarda DJ Şovları ağırlıkta olsa da, farklı müzik türlerini dinleyebileceğiniz yerler de bulunmaktadır. Yerel müzik yapan mekanları da tercih edebilirsiniz. Bu şehirde gece hayatınızda tercih edebileceğiniz bar ve gece kulüplerinden bazıları şu şekildedir;

 • Belaya Loshad
 • Club Molotov – Garage
 • White Horse
 • Coffee Nero
 • Pionerskaya

Alışveriş / Ne Alınır?

Volgograd, Rus kültürünün ve modern batı kültürünün alışveriş alışkanlıklarının birleştiği bir şehirdir. Bu şehirde butiklerden, antik eşya satan dükkânlara kadar pek çok mekan bulabilirsiniz. Bununla birlikte şehirde günlük ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz çok sayıda market de yer almaktadır. Modada son trendleri rahatlıkla bulabileceğiniz, dünya çapında üne sahip markalara ait mağazaların yer aldığı alışveriş merkezleri de bulunmaktadır. Bunların bazılarının isimleri:

 •  Evropa City Mall
 • The Piraminda Shopping Center

Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

 • Yeni Yıl (1-5 Ocak),
 • Rus Ortodoks Noeli (7 Ocak),
 • Rus Ortodoks Paskalyası,
 • Bahar ve İşçi Bayramı (1 Mayıs),
 • Zafer Bayramı (9 Mayıs),
 • Ulusal Bayram (12 Haziran),
 • Ulusal Birlik Bayramı (4 Kasım),
 • Yeni Yıl (31 Aralık)

Dikkat Edilmesi Gerekenler / Önemli Bilgiler

Volgograd oldukça güvenli bir şehirdir. Yine de yankesicilere ve dolandırıcılara karşı dikkatli olmak gerekmektedir. Hafif raylı sistemde çalışan Volgograd metrosu şehirdeki en önemli ulaşım aracıdır. Volgograd Metrotram adıyla bilinmektedir.