Google+

Arama formu

Bir Başka İstanbul'da Gezimanya röportajı

Tuğçe Yılmaz: "Seyahat etme virüsü insanın kanına bir kez girdi mi, çıkmıyor…"

Gezimanya.com'u incelediğimde hemen karar verdim. "Hayallerini yaşayabilen" bir insanla daha tanışmalı ve sizlerle tanıştırmalıydım. Bir kitapçı-kafé'de buluştuk. Yanılmamıştım.  Enerji dolu, kıpır kıpır ve bir o kadar da sade bir insan buldum karşımda. Peşpeşe sıraladım sorularımı Tuğçe Yılmaz'a... İnsanı yine çekip gitmeye iten güzel bir sohbetti...

Bir Başka İstanbul'da Gezimanya röportajı

Angkor

Gezgin yaşamın nasıl başladı?

Çok şanslıyım ki ailem de gezmeyi çok seviyordu. Daha çok küçük yaşlardan beri her yaz tatilimizde ailece Türkiye’nin neredeyse her köşesini araba ile dolaştık. Anne ve babamın da seyahat etmeyi çok sevmesi benim için büyük avantaj oldu.

Yurtdışı gezilerine ilk olarak annemin teşvik etmesi ile başladım. 17-18 yaşlarında iken annem benden üçbuçuk yaş küçük kardeşimle beni bir acentanın Paris turuna yazdırdı. İki kardeş dört gün Paris’i dolaştık. Ve bu o kadar hoşumuza gitti ki, daha gezinin ilk gününde annemin yanımıza harçlık olarak verdiği paranın sadece yarısını harcayacağımıza ve kalanını bir sonraki yurtdışı tatili için fon oluşturmak için kullanmaya karar verdik. Paris dönüşünde okul harçlıklarından da arttırarak ikinci gezimizi Amsterdam’a, üçüncüyü Prag’a yaptık. Ve bu böylece devam etti. Seyahat etme virüsü insanın kanına bir kez girdi mi, çıkmıyor…

Web sitesini nasıl hayata geçirebildin?

Gezi ve seyahat ile ilgili Türkçe içerik bulmak oldukça sıkıntılı. Yurtdışı ile ilgili Türkçe kaynaklar yeterli değil. Bu nedenle gezmeyi ve keşfetmeyi sevenler bilgiye ulaşmak için çok farklı kaynaklardan saatlerce araştırma yapmak zorunda kalıyorlardı. www.gezimanya.com da bu boşluğu doldurmak için hayata geçirildi.

2007 senesinden beri Dünya Turu yapmak üzerine bir proje üzerinde çalışıyordum. 2008’de bu bir TV programı olabilir mi diye çeşitli kanallar ile görüştüm Ancak maliyet yüksek olduğu ve o sene ekonomi olumsuz gittiği için aldığım cevaplar olumsuz oldu. Bu arada ben yine seyahat etmeye devam ettim. Baktım elimde paylaşabileceğim çok güçlü bir içerik var. Bunları kendime saklamaktansa paylaşmayı tercih ettim ve gezimanya web sitesini açmaya karar verdim.

Röportajın devamını birbaskaistanbul.blogspot.com/2013/05/tugce-ylmaz-seyahat-etme-virusu-insann.html adresinden okuyabilirsiniz.