Google+

Arama formu

Avrupa ve Türkiye’de Camiler : Kamusal Alanda İnanç ve Estetik

18 Aralık 2013,Çarşamba
-
18 Aralık 2013,Çarşamba

Sabancı Üniversitesi İstanbul Politikalar Merkezi (İPM), Stiftung Mercator Girişiminin gerçekleştireceği etkinlik camiilerin günümüz toplumundaki yerleri konusunda bir panel olarak gerçekleştirecek. Panelin başkanlığını Paris Sosyal Bilimler Akademisi Öğretim Üyesi ve Mercator-İPM Kıdemli Araştırmacısı Nilüfer Göle  yapacak. Paneldeki konuşmacılar ise; Emre Arolat Architects’den Emre Arolat, BÖHM & PTNRS’den Paul Böhm, CONCEPT0031’den Ergün Erkoçu.

Panel, sosyal bilim alanından akademisyenleri ve mimarları bir araya getirerek camiler üzerine karşılaştırmalı bir tartışma ortamı oluşturmayı hedefliyor. Cami tartışması kamusal alanda inanç, göç bağlamında hutbe dili ve Avrupa peyzajında camilerin uyarlanması gibi çeşitli konuları içeriyor. Camiler büyüklüğüne, konumuna ve kapsamına göre farklı anlamlar üstlenebiliyor: Görünmez dua odaları, mahalle camileri ya da şehrin yeni göstergesi olarak cami. Avrupa’daki camiler anavatanlarındaki klasik/ulusal tasarımları mı kopyalamalılar yoksa yeni yerel formlar mı edinmeliler? Şehir yaşamında camiler, hem seküler hem inançlı, hem Avrupalı hem göçmen gibi farklı kamuları bir araya getiren bir mikro kamusal alan olarak algılanabilirler mi?

Saydamlığın estetiği, tinsellik ve görünürlüğe ilişkin tartışmalar hem Müslüman çoğunluğa sahip ülkeler hem de Müslüman göçmen nüfusa sahip ülkelerde İslam’ın mekanda yeniden şekillendirilmesiyle yakından ilgili. İstanbul, Köln ve Rotterdam’daki çeşitli cami projeleri estetik, inanç ve kamuları tartışmaya açmak için bir başlangıç noktası sunabilir...

Tarih  : 18 Aralık 2013, Çarşamba
Saat    : 18:30
Yer      : Sabancı Üniversitesi İletişim Merkezi, Bankalar Caddesi No:2 Karaköy
 
Not: Konuşma dili İngilizce ve Türkçe’dir. Simultane çeviri yapılacak.