Google+

Arama formu

Japon Mürekkep Resmi Sergisi III

2 Kasım 2013,Cumartesi

Sumi-e grubunun her yıl geleneksel olarak düzenlediği Sumi-e sergisi bu yıl yine 2-29 Kasım 2013 tarihleri arasında Tolga Eti Sanat Evi’nde açılıyor.

Temel malzemesi sumi mürekkebi ve pirinç kâğıdı olan Sumi-e resmini Türkiye’ye tanıtan sanatçı Aynur Küçükyalçın, Japon sanatının gördüğü ilgiden memnun. Bu sene çalışmalarına Tokyo’da devam eden sanatçının oluşturduğu Sumi-e Grubu her geçen yıl büyüyor ve her sene yıl içindeki çalışmalarından oluşan bir seçki ile düzenli olarak sergi açıyor. Bu yıl da üçüncüsü yapılacak sergiye 11 Sumi-e Grubu üyesi katılacak.

“Sanatsal ürünün ortaya konabilmesi için böylesine ince yapılı, dayanıksız kolay bozulan bir gerecin (Pirinç kağıdı Washi) seçilmiş olmasındaki amaç, sanatçıyı esinini olabildiğince çabuk kağıda aktarmaya zorlamaktır. Eğer fırça kağıdın bir yerinde duraklayacak olursa kağıt hemen oradan yırtılır. Çizgiler olabildiğince az olmalı ve hızla çizilmeli, ancak kesinlikle gerekli olanlar gösterilmekle yetinilmelidir. Öyle uzun uzun düşünmeye, silip yeniden çizmeye, çizgilerin yeniden üzerinden gitmeye, yeni bir biçim vermeye, üzerine eklentiler yapmaya kağıdın yapısı izin vermez. Bir kere fırçayı dokundurdunuz mu fırça dönüşü olmayan, düzeltilip güzelleştirilemeyen bir leke bırakır. Sonradan ne yaparsanız yapın ilk yaptığınız şey acı acı sırıtır. Sanatçı sanatsal esinini bir fırça oynatışta, içtenlikle ve kesinlikle ortaya koyabilmelidir…..Fırça ile kağıt arasına düşünce yada mantık girdi mi resim bütün etkinliğini yitirir.” D.T.Suzuki
 

 Japon Mürekkep Resmi Sergisi III
 

(Zen Budizm: D.T. Suzuki’den Seçme Yazılar, Çeviri: İlhan Güngören)