2017’NİN EN AZ ZİYARET EDİLEN 10 ÜLKESİ

Her sene Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) uluslararası turistlerin sayısını hesaplamaktadır. 2017 senesinin istatistiklerinde gelen turist sayısına göre en az ziyaret edilen ülkeler listesini sizler için düzenledik. 

1. NAURU CUMHURİYETİ: 160 ZİYARETÇİ

Nauru Cumhuriyeti, Güney Pasifik’te bulunan bir ada ülkesi. 21 kilometrekareden daha az bir alanı kaplayan adada yaşayan sayısı 10.000’in altında. Ülkeye sadece tek bir havayolu şirketi ile uçabiliyorsunuz ve oteller ile restoranlar son derece az. İstihdamın da az olduğu adada aslında turistlerin ilgisini çekebilecek aktiviteler de var. Sörf elbette bunlardan biri, bir diğeri ise 2. Dünya Savaşı kalıntıları. Adanın etrafında dağınık halde Japon İşgali’nden kalıntıları görebilirsiniz.

2. SOMALİ: 400 ZİYARETÇİ

Somali’ye gitmeyi düşünenler için hükümet ve şiddetli gruplar arasındaki silahlı çatışmalar hakkında birçok uyarı yapılıyor, fakat bu durum her zaman böyle değildi. 1990’ların başında iç savaşlar başlamadan önce Somali turistlerin çok ilgisini çeken bir ülkeydi çünkü burası özellikle şelaleleri, sıradağları ve milli parklarıyla müthiş bir doğaya sahip. Çita, sırtlan, leopar ve devekuşunun da içlerinde bulunduğu vahşi yaşamın da merkezlerinden biri olan ülke aynı zamanda Afrika’nın en uzun kıyı şeridine sahip. Özellikle Mogadişu yakınlarındaki Somali Plajı çok güzel ancak sanırız iç savaşlardan dolayı bir süre daha bu plajı göremeyeceğiz.

3. TUVALU: 2.000 ZİYARETÇİ

Dünyanın en küçük ve en uzak ülkelerinden biri olan Tuvalu’ya ulaşmak oldukça zor. Buraya sadece Fiji’den haftada iki kere kalkan pervaneli uçaklarla adaya erişim sağlanabiliyor, bu da ziyaretçi sayısının neden bu kadar az olduğuna dair bize gerekli bilgiyi vermiş oluyor. Tuvalu, aslında harika bir dalış rotası. 9 farklı mercan atolünü, çok sayıda mercan resifini, lagünleri ve küçük adaları keşfetmek için burada haftalarınızı geçirmeniz gerekebilir. Burası Polinezya kültürünü de keşfetmek ve bu kültürün eşsiz el yapımı ürünlerini, danslarını, müziklerini ve hikâyelerini dinlemek için eşsiz bir rota.

4. KİRİBATİ: 4.000 ZİYARETÇİ

Coğrafi konumu bakımından izole bir ülke diyebileceğimiz Kiribati; Büyük Okyanus’ta takımadalardan oluşmuş bir ülkedir. Adalarının tenha olmasından ve buralara ulaşımın da zor olmasından burası el değmemiş bir haldedir diyebiliriz, bu da tabi ziyaretçi sayısının düşük kalmasına neden oluyor. Yerel halkı oldukça misafirperver ve samimi olan ülkenin özellikle Kiribati dansı turistlerin çok ilgisini çekiyor. Kiribati’ye Nauru Cumhuriyeti veya Marshall Adaları’ndan iki haftada bir yapılan ya da Fiji’den haftada iki kez yapılan uçuşlarla ulaşabilirsiniz. 

5. GÜNEY SUDAN CUMHURİYETİ: 5.500 ZİYARETÇİ

Sudan’dan yakın zamanda ayrılmış olan Güney Sudan Cumhuriyeti dünyanın en yeni ülkelerinden biri ve hala sivil savaşlarla uğraşmakta. Çalkantılı siyaset ve tehlikeli atmosferine rağmen ülkeye az da olsa gelmiş olan turistler bu ülkeyi ve özellikle de misafirperverliğini çok sevdiklerini belirtiyorlar. Zengin ve antik bir kültüre sahip olan Güney Sudan’ın aynı zamanda Türk, Mısır ve Etiyopya’dan etkilenmiş harika bir mutfağı ve görülmesi gereken birçok ilginç noktası var. 

6. EKVATOR GİNESİ: 5.700 ZİYARETÇİ

Ekvator Ginesi; güzel ve sayısız beyaz kumlu plajları ile tanınır. Doğa harikalarını, olağanüstü volkanik manzaralarını, sahil kumu uzantılarını ve bozulmamış ormanlarını görmeye değer. Ekvator Ginesi'nin yağmur ormanı çok sayıda nesli tükenmekte olan primata kucak açıyor ve plajlar yuvalanmakta olan deniz kaplumbağalarına ev sahipliği yapıyor. Bu sayede de hayvanseverlerin tercih edebileceği güzel bir turistik destinasyon.

7. MARSHALL ADALARI: 6.000 ZİYARETÇİ

Yaklaşık 1.000’den fazla bireysel ada ve adacıktan oluşmuş olan Marshall Adaları, uzman balıkçılar ve gezginlerle dolu bir yer aslında. Geçimlerinin büyük kısmı denize bağlı olan Marshall Adaları’nda en büyük köpekbalığı sığınağı bile bulunuyor. Tarihte Amerika Birleşik Devletleri’nin nükleer silahlarının test edildiği yer olarak bilinen ve bu nedenle radyoaktivitenin bir problem olduğu adalar topluluğu; iklim değişikliğinden kaynaklanan seller nedeniyle de tehlike altında bulunuyor. Hatta buzulların erimeye devam etmesi durumunda yükselecek olan deniz yüzünden Marshall Adaları’nın sonsuza kadar yok olacağından da bahsediliyor. 

8. LİBYA: 6.250 ZİYARETÇİ

Dünyanın 17. büyük ülkesi olmasına rağmen, Libya'nın iç savaş ve neredeyse her yerde meydana gelen silahlı saldırılardan ve çatışmalardan etkilenen turizmi ziyaretçi sayısının az olmasında büyük etkisi oldu. Aynı zamanda Libya’nın % 90'ının son derece kuru çöl ile kaplı olması da turistlerin burayı tercih etmemesine katkıda bulundu. Aslında son derece etkileyici bir tarihî mirasa sahip olan Libya, Roma İmparatorluğu'nun önemli şehirlerinden biri olan Leptis Magna'nın ve bugüne kadar en seçkin ve korunmuş Roma Harabeleri'nin bulunduğu ülke.

9. NİUE: 8.000 ZİYARETÇİ

Çok küçük ve kayalık olan Niue Güney Pasifik’in ortasında yer alır. Yüzölçümü 269 kilometrekare olan ve nüfusu 1.000 civarında olan bu ada, dünyanın en büyük mercan atol adalarından biridir aynı zamanda da dünyanın en küçük ülkelerinden biridir. Niue’nin, küçük boyutlarına ve güzel kumsallarına ilave olarak çok eşsiz bir özelliği daha var, bu da topraktaki yüksek düzeydeki doğal radyoaktivite ancak bununla ilgili hiçbir olumsuz etki bildirilmemiştir. Niue 2003 yılında uluslararası ücretsiz internet ağı sağlamak için ilk ulus haline geldiğinden beri gezi meraklıları için en mükemmel adalardan biri olabilir.

10. SAO TOME VE PRİNCİPE: 8.000 ZİYARETÇİ

Afrika’da bir ülke olan Sao Tome ve Principe, Gine Körfezi açıklarında yer almaktadır. Afrika’nın en az ziyaret edilen ülkelerinden olan bu küçük ada ülkesi, Gabon’un 225 kilometre batısında, ekvatorda yer almaktadır. 15. yüzyılın sonlarında Portekiz tarafından keşfedilmiştir. 1975'te bağımsızlığa kavuşmuş olmasına rağmen demokratik reformlar 1980'lerin sonuna kadar başlayamamıştır ve ilk serbest seçimler 1991'de yapılmıştır. Sao Tome çekici bir Portekiz mimarisine sahiptir ancak çoğu insan, temmuz ve ekim ayları arasında dünya standartlarında tüplü dalış, balıkçılık ve balina izlemek için buraya gelmektedir. Buranın bir diğer önemli cazibesi ise burada kuş gözlemciliğine gidebileceğiniz Obo Ulusal Parkı’nın bulunmasıdır. 2.024 metre uzunluğundaki Pico de Sao Tome'ya da buraya geldiğinizde tırmanabilirsiniz.