Google+

Arama formu

Afrika'nın 8 Harikası

Afrika'nın 8 Harikası

Afrika kıtası, atalarımızın dünyaya yayıldığı, hayatta kalma savaşının gittikçe çetrefilleşmeye başladığı zamanlara tanıklık eden topraklar. Afrika’da diğer kıtalarda olduğu gibi saraylar, sanata doymuş havuzlu bahçeler, tapınaklar değil doğanın hakmiyeti söz konusu. Burada bakir topraklar, ormanlar, deltalar ve envai çeşit canlıyla dolu sulak alanlar bulacaksınız.
Büyük Piramit, Mısır
137 m yüksekliğindeki Büyük Piramit modern makinalar kullanılmadan, köleler ve işçiler kullanılarak hayran kalınacak düzgünlükte bir geometriyle inşa edilmiştir. Yüzyıllardır dünyanın akınına uğrayan, hikayelerinin yanında efsaneleri ve gücü de getiren piramit her biri 2.75 ton çeken 2.25 milyondan fazla kireçtaşı bloğundan yapılmıştır. Firavun Hufu(Keops) için inşa edilen piramidin aslında kesin olarak ne sebeple inşa edildiği bilinmiyor. Firavun’un mezarı için yapıldığı söylense de burada hiçbir zaman bir cesede rastlanmamıştır. Bunun yanında mezarın soyguncular tarafından boşaltıldığına veya talan edildiğine dair de bir iz bulunamamıştır.

Fotoğraf: www.toptenepic.com

Afrika'nın 8 Harikası

Nakuru Gölü, Kenya
1.759 metrelik rakımda yer alan Nakuru Gölü dünyanın en verimli yerlerinden biri olarak gösteriliyor. Suda bulunan planktonlar sayesinde besleyici bir bileşime sahip olan göl 100’den fazla kuş türüne ev sahipliği yapıyor. Özellikle flamingoların oluşturduğu pembe örtü fotoğrafçıları, turistleri ve doğa severleri buraya toplamaya yetiyor. Dünyanın en iyi mimarının doğa olduğunu bu parka ve göle bakarak anlayabilirsiniz.

Fotoğraf: www.amusingplanet.com

Afrika'nın 8 Harikası

Victoria Şelalesi, Zambia
Victoria Şelalesi neden bir harika olarak lanse ediliyor? diyecek olursanız ilk olarak büyüklük ve genişlik olarak Niagara’yı ikiye katladığını söyleyebiliriz.Yerel ismi ‘’Mosi-oatunya’’ yani ‘’Gürleyen Duman’’ olan şelale saniyede 7.560 metreküplük debiye ulaşabiliyor. Şelale döküldüğünde çıkan köpükler ise tam 40 kilometre öteden görülebiliyor. Sadece rakamlarla dahi insanın aklını alan şelale harika olmayı kesinlikle hakediyor.

Fotoğraf: www.trekearth.com