Google+

Arama formu

Antakya Mutfağından Tatlar

Antakya Mutfağından Tatlar

Antakya mutfağı başlı başına bir sanat olarak nitelendirilebilir. Binlerce yıllık geçmişin, damak tadında şölene dönüşmesiyle sonlamış harika bir sofra evrimi. Mezeler, kebaplar, etli yemekler ve daha yüzlerce isim Antakya’dan masalarımıza uzanıyor.  M.Ö. on binlerce yıl öncesine giden geçmişi ve Urartular, Persler, Hititler gibi eski uygarlıklara ev sahipliği yapması sonucu bu coğrafyanın yemek kültürü sizi seyahate çıkarabilecek çeşitliliğe ulaşmış durumda. Listeye en bilindiklerle temel bir giriş yapıp özellikle harika mezelerine selam duruyoruz.

Buraya alamadığımız onlarca harika yemek ve tatlı olduğunu da hatırlatmak isteriz.

Fotoğraf: www.gurmerehberi.com

Humus
Humus

rakı ve ziyafet sofralarının en sevilenlerinden. Hazırlanışındaki temel malzemeler nohut ve tahin olsa da yapmak her babayiğitin harcı değil. Nohutun kabuğu, tahinin miktarı derken iyi bir humus yapabilmek, tecrübe ve damak zevki gerektiriyor.

Fotoğraf: www.bonappetit.com

İçli Köfte
İçli Köfte

İnsana Antakyalı bir arkadaş edinmenin oldukça elzem olduğunu gösteren yemektir içli köfte. Yapım aşaması biraz el alışkanlığı gerektiriyor, içinin hazırlanması da ayrı bir tecrübe tabii. Kızartarak ya da haşlayarak yiyebileceğiniz canım içli köftenin haşlanmalı versiyonuna kızgın tereyağı da fazlaca yakışıyor, bilginiz olsun.

Fotoğraf: www.ulke.com.tr