Google+

Arama formu

Arnavutluk Dünya Mirasları

Arnavutluk Dünya Mirasları

Butrint
Butrint, Arnavutluk’un Yunanistan sınırı yakınında bulunan Antik Yunan ve geç Roma dönemi etkisinde bir şehirdir. Burası günümüzde antik bir alan olarak tanımlanan bölge Vivari Kanalı’na bakan bir tepe üzerinde konumlanıyor. Bölgenin tarih boyunca birden fazla uygarlığa ev sahipliği yapması onu zenginleştirmiş ve günümüzde dünya mirası olarak kabul edilmesindeki en önemli etken olmuştur.
Fotoğraf: en.wikipedia.org

Arnavutluk Dünya Mirasları

Bölgede yapılan kazılar esnasında bulunan eserler ve parçalar döneme hakim olan uygarlığın, imparatorluğun yansımaları gibi adeta. Antik Yunan döneminden kalan objeler, tabaklar ve seramikler son derece etkileyici olmasının yanında, heykellere dair olan kalıntılar dönemin ideal güzellik anlayışını da  gözler önüne seriyor.
Fotoğraf: en.wikipedia.org

Arnavutluk Dünya Mirasları

Romalılar dönemine bakıldığında ise banyolar, çeşmeler ve dekorasyon amaçlı mozaikler göze çarpıyor. Bizans ve son olarak Osmanlı dönemine bakıldığında ise şehrin gittikçe sessizleştiği ve terkedildiği görülüyor.Bu noktadan sonra bölgenin misafirlerinin bitkiler, toz ve kaybolmak olduğu anlaşılıyor.
Fotoğraf: whc.unesco.org