Google+

Arama formu

Asya'nın 11 Harikası

Asya'nın 11 Harikası

Yeryüzünün üçte birini kaplayan, yüzölçümü en büyük kıta olan Asya’nın harikaları geçmişten günümüze, dinlerin, toplumların, şehirlerin, krallıkların birer birer yitip gittiğini ve hemen arkasından yenilerinin geldiğini gösterir nitelikte. Günümüze kalan izler ise bugün milyonlarca insanın ziyaretine uğruyor ve hayranlık uyandırıyor.
Fuji Dağı, Japonya
Japonya’da yer alan volkanik dağların en önemlilerinden biri Fuji Dağı. Bir de buna manzarasını, bulutlarını eklersek dünyada harika olarak kabul edilen doğal bir hazine ortaya çıkıyor. 3.776 m yüksekliğinde olan Fuji Dağı Japonlar arasında barışın, sükunetin sembolü olarak algılanıyor ve tanrıların evi anlamına geldiği için büyük saygı uyandırıyor.

Fotoğraf: walltoday.com

Asya'nın 11 Harikası

İtsukuşima Tapınağı, Japonya
Ünlü, kırmızı, ahşap bir kapı ile tanınan İtsukuşima Tapınağı Miya Adası üzerinde yer alıyor. Bu ahşap kapının arkasında yer alan ahşap tapınaklar suyun içinde kalmaması adına yüksek direkler üzerine inşa edilmişler. Miya Adası kutsal bir ada olduğu için burada kimsenin ölmesine veya doğmasına izin verilmemiş şimdiye kadar. Yaşlılar, hastalar ve hamileler ana adaya gönderiliyorlar ve mezarları da ana adada yer alıyor. Bölgeyle ilgili bir diğer ilginç bilgi ise adadaki geyikleri korkutmamak için köpeklerin buraya alınmaması.

Fotoğraf: travelsonasmallisland.wordpress.com

Asya'nın 11 Harikası

Potala Sarayı, Çin
Potala Sarayı, Kırmızı Tepe adı verilen 91 m’lik br kaya bloğunun üzerine kuruludur. Dalai Lama’nın bu görkemli sarayı, kuleleri, sayısız pencereleri ve beyaz duvarları ile Tibet’in kutsal şehri Lhasa’ya hakim konumdadır. Sarayda 1.000’den fazla oda ve onbinlerce heykel, ibadethane bulunuyor. Bu görkemli saray, ayrıntıları ve hikayeleriyle ziyaretçilerini etkilemeye devam ediyor.

Fotoğraf: en.wikipedia.org