Google+

Arama formu

AVRUPA'NIN EN GÜZEL ŞATOLARI

1. Bran Kalesi, Romanya
1. Bran Kalesi, Romanya

Daha çok Drakula Şatosu olarak da bilinen Bran Kalesi, Romanya’nın Transilvanya bölgesinde yer alıyor.  Vampir efsanelerine konu olmuş Kont Drakula’nın yaşadığı yer olarak kabul edilen şato, bu özeliğiyle bugün pek çok turist çekiyor.  14. yüzyılda inşa edilmiş şatoda 57 oda buluyor. Braşov’dan otobüs ile gidebileceğiniz kale ürküten tarihiyle Avrupa’da gezip görülmesi gereken şatolarından biri.

2. Neuschwanstein Şatosu, Almanya
2. Neuschwanstein Şatosu, Almanya

Almanya’nın Bavyera eyaletinde yer alan Füssen kasabasının yakınındaki Neuschwanstein Şatosu, Disneyland’a ilham veren masalsı bir güzelliği sahip.  “Deli Kral” olarak bilinen II. Ludwing tarafından yaptırılmış şatonun oldukça heybetli ve etkileyici bir mimarisi var. Kralın hayal dünyasının bir yansıması olan şato sarp bir kayanın üzerine kurulmuş, altı katlı ve 19. yüzyıl Neo-romantisizm tarzında yapılmış. Bu muhteşem şatonun içerisindeki her yapıda ince bir el işçiliği bulunuyor. Bunca zahmete rağmen II. Ludwing, yapımı uzun yıllar alan bu şatoda sadece üç hafta konaklayabilmiştir.

3. Chambord Şatosu, Fransa
3. Chambord Şatosu, Fransa

Château de Chambord, Fransa’nın en ünlü ve en büyük şatolarından biri. Klasik Rönesans mimarisine sahip olan şato, Kral 1. François tarafından yaptırılmış. Bu şato ayrıca Loire Vadisi’ndeki en büyük şato olma unvanına da sahip. Şatoun mimarı tam olarak bilinmiyor; ancak şatoyu Leonardo da Vinci ya da Domenico Cortona’nun tasarladığı tahmin ediliyor. Bataklık bir alana inşa edilmiş şatoda 6 kule, 426 oda, 365 zarif baca ve 77 adet merdiven bulunuyor. Yolunuz Fransa’nın bu bölgesine düşerse bu muazzam şatoyu mutlaka ziyaret edin.