Google+

Arama formu

Avrupa'ya Bahar Geldi!

1. Prag
1. Prag

Orta Avrupa’nın gotik kraliçesi sayılan Prag, el değmemiş mimarisi ile ziyaretçilerine masalsı bir tatil sunuyor. Avrupa’nın gizemli şehri bahar aylarında sırlarını gün yüzüne çıkarıyor. Vltava Nehri üzerine yapılmış ve birçok tarih sahnesine tanık olan Karl Köprüsü’nden geçmek, eski şehir meydanında oturup sokak sanatçılarını dinlemek, Astronomik Saat’in animasyon gösterisini izlemek Prag’ın olmazsa olmazları arasında. Yılın her dönemi ziyaretçi çekse de bu şehri ziyaret için en uygun dönem bahar aylarıdır. Baharın renklendirdiği Letna Park’ta keyifli bir yürüyüş, Prag’a tepeden bakıp güneşin batışını izlemek huzuru bulmak için yeterli.  Farklı tatları, kendisine özgü, ev yapımı içecekleri ile yeniliklere açık olanların tercihi.  Görkemli orta çağ mimarisiyle yapılmış evlerin yanında modern yapılarıyla zamanda yolculuk için ideal bu şehir, baharda görülmesi gereken yerlerin başında geliyor.

2. Budapeşte
2. Budapeşte

Orta Avrupa’nın Paris’i olarak görülen Budapeşte tüm güzelliklerini ziyaretçilerine sunuyor. Macaristan’ın başkenti olan Budapeşte’nin sert karasal iklime sahip olması onu bahar aylarında daha cazip kılıyor.  Tuna Nehri’nin ayırdığı Buda ve Peşte ziyaretçilerine eski ve yeniyi bir arada sunuyor. Gellert Tepesi’nden ışıklandırmalarla aydınlatılmış masalsı şehre bakmak büyülenmek için yeterli. Tuna Nehri kıyısına konumlandırılmış ve Budapeşte’nin en önemli sembolü olan Parlamento Binası ihtişamın adresi.  Şehrin tüm güzelliklerini görebilmek için Tuna Nehri’nde tekne turu Budapeşte’nin klasiklerinden. Baharla birlikte canlanan parkları ve açık hava pazarları ile şehrin kültürünü yakından tanıma imkanı sunan Budapeşte, küçük dükkanlardan büyük alışveriş merkezlerine alışveriş tutkunlarını hayal kırıklığına uğratmıyor. İhtişamlı olduğu kadar eğlenceli bir şehir olan Budapeşte her daim canlı olmasıyla da ünlü. Baharın gelmesiyle seyahat aşkıyla yanıp tutuşuyorsanız bu güzel şehri listenize alabilirsiniz.

3. Amsterdam
3. Amsterdam

Özgürlüklerin şehri olan Amsterdam dünyanın en çok ziyaret edilen şehirler arasında ilk sıralarda yerini alıyor. Amstel Nehri üzerine bir balıkçı köyü olarak kurulan şehir; tarihi, mimarisi ve eğlence hayatı ile ilgi çekiyor. Kış aylarının oldukça soğuk geçmesi baharı ziyaret için uygun yapıyor. Ayrıca bahar döneminde bu şehirde pek çok festival görmek de mümkün. Amsterdam, kendisiyle özdeşleşmiş evleri, dar sokakları ile ziyaretçilerine masallar diyarı sunuyor.  Amstel Nehri’nde tekne turu şehre sakin bir göz ile bakabilmeyi sunarken, Red Light District ve Rembrantplein ise gece hayatının kapılarını açıyor. 24 saat canlı kalabilen Amsterdam ziyaretçilerine sınırsız eğlence sunuyor.  Anne Frank Evi tarihi solumak, Van Gogh Müzesi ve Rijksmuseum sanata doymak için ideal yerlerin başında geliyor. Sokaklarında bisiklet turu yapmak ise Amsterdam’a gitmişken yapılmadan dönülmemesi gerekenlerden. Ayrıca şehre oldukça yakın Maarken bölgesi buralara kadar gelmişken günü birlik ziyaret edebileceğiniz alternatif bir rota.