Google+

Arama formu

Avustralya Ve Antarktika'nın 7 Harikası

Avustralya Ve Antarktika'nın 7 Harikası

Ne için yapıldıkları hala tam olarak bilinmeyen heykeller, baskılar sonucu mimarları kaçan şaheser tadındaki yapılar, felsefeye, dine ve kültürel öze yerleşmiş kayalar, buzulların yanan kalbi ve zorlu koşullar. İşte dünya harikalarının Avustralya ve Antarktika ayağı.
Avustralya – Okyanusya
Paskalya Adası, Şili
Paskalya Adası’nın en etkileyici özelliği, fotoğraflarında da gösterildiği gibi ‘’moai’’ dedikleri binlerce devasa heykeldir. Denize doğru dönük olan heykellerin gizemi hala çözülememiş durumda, bunlar ataları mı yoksa tanrıları mı temsil ediyor ya da başka bir ritüel için mi yapılmışlar? Volkanik ve üçgen şeklinde bir ada olan Paskalya’nın aydınlatılması gereken pek çok sorusu var fakat bütün bu bilinmezlikler ve merak onu kesinlikle daha çekici bir hale getiriyor.

Fotoğraf: www.geographika.com

Avustralya Ve Antarktika'nın 7 Harikası

Sidney Opera Binası, Avustralya
1957’de Sidney’de bir opera binası yapma yarışmasına 222 başvuru yapıldı. Onlarca farklı ülkeden katılan yarışmacılar arasından, yapımı en zor ve en farklı olanı öneren Jorn Utzon kazandı. Danimarkalı mimar Utzon biraz yelkenlilerden biraz da Maya ve Aztek tapınaklarından etkilenmişti. Bu farklı ve zorlu tasarımın yapım aşaması da oldukça zor geçti 7 milyon olarak belirlenen bütçe 100 milyon Avustralya dolarını geçmişti ve halk buna tepkiliydi. Yaşanan zorluklara ve gerginliklere dayanamayan mimar Utzon istifa ederek 1966’da kıtayı terketti. Geriye binanın beton kabuklarının, eliptik parabol şekillerinin yapımının zorluğu kaldı. Bu sırada devreye Ove Arup’un mühendislik zekası girdi ve binanın yapımına bir kişinin daha adı yazılmış oldu. Sonunda ortaya çıkan şey 2. Dünya Savaşı’ndan sonra yapılan en güzel binalardan biri oldu.

Fotoğraf: commons.wikimedia.org

Avustralya Ve Antarktika'nın 7 Harikası

Uluru Kayası, Avustralya
Uluru Kayası dünyanın tek parça taştan oluşmuş en büyük abidesidir. Avustralya’nın kuzey topraklarının, güneybatı kıyısında yer alan Uluru, Anangu yani yerli Aborijin kültüründe çok önemli bir yere sahiptir. Tırmanmak yasak olmasa da ayıptır ve hoş karşılanmaz.
Uluru gün doğarken, batarken ve geceleri farklı renklere bürünür. Bir an ateş içinde yanar gibi gözükürken bir an etrafında tılsımlı havası veren ışık demetleri görülür. Taş üzerine bölgede pek çok hikaye anlatılır, hukuka, dine ve felsefete uyarlanır. Uluru’yu rakamsal olarak ifade etmek gerekirse, 2.4 km uzunluğa, 1.6 km genişliğe ve 348 m yüksekliğe sahiptir. 

Fotoğraf: tshoxenreider.com