Google+

Arama formu

Batum Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey

Batum Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey

Karadeniz kıyılarının kıymetlisi Batum, gerek doğal gerekse kültürel ortamıyla her geçen gün daha fazla turistin dikkatini çekiyor. Bu ilginin sebebiyse yersiz değil. Yakın mesafede oluşu, Türkiye vatandaşlarına uygulanan vize ve pasaport muafiyeti, Gürcü mutfağının eşsiz yemekleri ve dahası insanlarının içtenliği bu şehri çekici kılan nedenlerden yalnızca birkaçı. Daha fazlası için gelin listeye birlikte bakalım!

1. Yakın mesafe
 1. Yakın mesafe

Öncelikle Batum’a gitmenin İstanbul’dan İzmir’e gitmek kadar kolay olduğunu unutmayın. Hatta Karadeniz Bölgesi’nde ikamet ediyorsanız ya da herhangi bir sebeple yolunuz buralara düşmüşse işiniz çok daha kolay. Zira Rize, Artvin gibi şehirlerden Batum’a yaklaşık 1,5 saatte geçebiliyorsunuz. İstanbul’da aynı yakada iki ilçe arasındaki ulaşım için bile çok daha uzun süre yolculuk yapmak zorunda kaldığımızı düşünürsek bu mesafe oldukça teşvik edici. Üstelik karşılığında Gürcistan’ın özerk cumhuriyeti Acara’nın başkenti Batum’u görme fırsatı yakalayacaksınız.

2. Vize ve pasaport muafiyeti
2. Vize ve pasaport muafiyeti

Batum seyahatlerinde şehrin Türkiye’ye olan yakınlığı kadar cezbedici bir durum varsa o da vize prosedürüne maruz kalmamanız. Yalnız bununla da bitmiyor; Batum’a gidebilmek için pasaportunuzun olması da şart değil. Nitekim TC nüfus cüzdanınızla giriş yapabiliyorsunuz. Bir diğer güzellik de şehre giderken yurt dışı çıkış pulu satın almanıza gerek kalmaması. Hani demiştik ya Batum’a gitmek İstanbul’dan İzmir’e gitmek kadar kolay diye… İşte bu özellikleriyle hakikaten öyle!