Google+

Arama formu

BURSALI ÜNLÜLER

Tarihin önemli olaylarına tanıklık etmiş, yeşil ve beyazın iç içe geçtiği Bursa ayrıca pek çok ünlünün dünyaya gözlerini açtığı kentimizdir. Bu isimler arasında kimler yok ki! Zeki Müren, Müzeyyen Senar, Sabiha Gökçen… Listenin devamını merak ediyorsanız, bu galeriye bakmanızı tavsiye ederiz. Listeyi uzatmak isterseniz yorum kısmına yorum bırakmayı unutmayın.

SABİHA GÖKÇEN
SABİHA GÖKÇEN

Doğum tarihi: 22 Mart 1913
Mesleği: Pilot

22 Mart 1913’te Bursa’da ailenin altıncı çocuğu olarak dünyaya gelen Sabiha Gökçen, soyadını 1925 yılında Atatürk tarafından evlat edildikten sonra almıştır. Kendisi Atatürk’ün 8 manevi çocuğundan biridir. Türkiye’nin ilk kadın pilotlarından olan Sabiha Gökçen, anne ve babasını erken yaşta kaybettikten sonra abisi tarafından büyütülmüştür. Üsküdar Amerikan Lisesi’nde eğitim görürken hastalanmış, Heybeliada ve Viyana’da tedavi görmüştür. Ardından Paris’e Fransızcasını geliştirmek amacıyla gitmiştir. 1935 yılında Türk Hava Kurumu’nun Türk Kuşu Sivil Havacılık Okulu’na girmiş, sonrasında Koktebel Yüksek Planör Okulu’nda yüksek planörcülük eğitimini tamamlamıştır. 1936 - 1937 yıllarında askeri okullara kadınlar alınmadığı için kendisine özel bir üniforma giydirilmiş ve Eskişehir Uçuş Okulu’nda özel eğitim almıştır. Havacılık kariyeri boyunca birçok ödüle layık görülen Sabiha Gökçen 1996 yılında son uçuşunu tamamlamıştır ve yine bu senede Maxwell Hava Üssü’nde kariyerindeki en büyük ödül olan “Dünya Tarihine Adını Yazdıran 20 Havacıdan Biri” ödülüne layık görülmüştür. 22 Mart 2001 tarihinde hayata gözlerini yuman Sabiha Gökçen’in adı İstanbul’da Anadolu yakasındaki havalimanına verilmiştir.

ZEKİ MÜREN
ZEKİ MÜREN

Doğum tarihi: 6 Aralık 1931
Mesleği: Şarkıcı, besteci, söz yazarı, oyuncu, şair

Türkiye’nin Sanat Güneşi olarak tanıdığımız Zeki Müren, 1931 yılında Bursa’da dünyaya gelmiştir. Daha ilkokuldayken öğretmenleri Müren’in müziğe olan yeteneğini keşfetmişler ve okul müsamerelerinde kendisini başrole koymaya başlamışlardır. İstanbul Boğaziçi Lisesi’nde okumuş ve burayı birincilikle bitirmiştir. Bursa’da yaşadığı zamanlarda musikiyi yavaş yavaş öğrenmeye başlamış, lisede okurken de musiki eğitimini sürdürmüştür. İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nde okurken TRT İstanbul Radyosu’nun açtığı solistlik sınavında birinci olmuştur. 1951 yılında ise İstanbul Radyosu’nda ilk radyo konserini vermiştir, bu konserden sonra bir de plak çalışması yapmıştır. Konser eve plak çalışmasının ardından radyoda düzenli olarak seslendirmeler yapmaya devam eden Zeki Müren sahnedeki ilk konserini 1955 tarihinde vermiştir. Sahnede giydiği kıyafetlerle de ilgi odağı olan sanatçı 1976 yılında Londra’da Albert Hall’da konser veren ilk Türk sanatçı olmuştur. En çok sevilen şarkıları arasında Şimdi Uzaklardasın, Bir Demet Yasemen, Gözlerinin İçine Başka Hayal Girmesin gibi eserler bulunan sanatçı 1954 yılında sinemada oyunculuk da yapmıştır. 24 Eylül 1996 tarihinde hayata gözlerini yuman sanatçının Bodrum’da son yıllarını geçirdiği ev Zeki Müren Sanat Müzesi olarak 2000 yılında ziyaretçilerine kapılarını açmıştır.