Google+

Arama formu

Çok Zor Koşullar Altında Yaşayan 10 Canlı

Çok Zor Koşullar Altında Yaşayan 10 Canlı

Bazı canlıların zor koşullarda yaşadığı, hayatta kalmanın her an bir mücadele gerektiğini kabul etmeliyiz. Ama öyleleri var ki pek çok organizmayı bunların ortamlarına koysanız başarısız olacakları kesin. İşte bunlar arasından seçilen 10 canlı ve son derece extreme koşulları!

Kaynak: http://www.toptenz.net/10-organisms-can-survive-extreme-conditions.php

1.Su ayısı(Waterbear)
Bu görmüş olduğunuz minnacık canlı aslında yüryüzünün en stresli koşullarına karşı gelen bir kahraman. En sıcak ortamlarda, çok sert soğuklarda, yüksek basınçlı ortamlarda ya da yüksek radyasyonlu alanlarda yaşayabiliyor. Hatta bir avuç suayısını alıp uzaya atsanız, onları tekrar canlı halde bulabilirsiniz. Waterbear oldukça ilginç bir yaratık çok zor koşullar altında dehidrasyona giriyor ve onlarca yıl sessizce hayatta kalabiliyor. Tekrar uyanıp aktif hale gelmesi içinse ortamda biraz su bulunması yeterli geliyor. Harika değil mi?

 

Çok Zor Koşullar Altında Yaşayan 10 Canlı

2.Hamamböcekleri
Popüler bir söylentiye göre nükleer bir faciada yeryüzünde en son kalacak canlılar hamamböcekleridir. Hamamböcekleri yiyeceksiz, susuz hatta başları dahi olmadan haftalarca hayatta kalabilirler. 300 milyon yıllık ömürleriyle hamamböcekleri dinazorların dahi tozunu attırmışlardır. Discovery Channel’ın Mythbuster’ı yaptıkları deneylerle radyasyon söylentisinin gerçekliğini(büyük kısmını) ispatladılar. Takım 1000 rad radyosyon dozundan sonra böceklerin %50’sinin hayatta kaldığını gördü. 1000 rad radyasyon sağlıklı bir insanı 10 dakikalık maruziyette öldürebilecek olan dozaj demek gerisini siz düşünün. Bunun yanında 10.000 radlık (Hiroşimaya atılan atom bombası düzeylerinde) deneylerde sadece %10’luk bir canlı hayatta kalırken 100.000 rad miktarındaki radyasyonda hiçbir canlı yaşamamaktadır.

Çok Zor Koşullar Altında Yaşayan 10 Canlı

Bdelloid
Bdelloid aslında listenin en ilginç canlısı! Uyum ve hayatta kalmak şekli biraz ürkütücü olsa da kesinlikle eşsiz. Tatlısularda yaşayan bu canlı aseksüel biçimde ürüyor. Bdelloidler zararlı etkilerle savaşmak için çok ilginç bir yol bulmuşlar, diğer canlıların DNA’larını yemek.
Bu şekilde yüksek radyasyon seviyesinin bulunduğu ortamlarda, çok kuru, zor ortamlarda hayatta kalmayı başarmışlar.