Google+

Arama formu

Cottonera - Malta

Malta’nın Cottorena bölgesi diğer adıyla Three Cities, 6 -7 bin yıllık geçmişi olan, savaşlar ve badireler atlatmış bir yer. St. Jean Şövalyeleri adaya geldiklerinde “üç şehir” diye adlandırılan bu bölgeye yerleşmişler. Bu 3 şehir; Vittoriosa (Birgu), Cospicua (Bormla) ve Sengla (Isla) olarak adlandırılıyor. Sn. Jean Şövalyeleri ilk iş olarak limana uzanan eski kaleyi güçlendirerek Aziz Angelo Kalesi olarak adlandırmışlar. Kale 1565 Osmanlı kuşatmasında çok sıkı bir direniş göstermiş. Günümüzde kalenin bir kısmı tarikata kiralanmış ve ziyarete kapalı durumda.
Vittoriosa şehri Aziz Angelo Kalesi'nin arkasında kurulmuş. Şehir Ortaçağ dönemindeki halinde, sokaklar çok kıvrımlı ve labirent gibi.
Binalar dönemin tüm özelliklerini taşıyor. Liman bölgesi çok daha bakımlı, yat ve gezi tekneleri ile dolu. Burada Aziz Laurents Kilisesi ve kilisenin önünde 1979’da bu rıhtımdan gemiye binerek adayı terk eden son İngiliz valisini temsil eden bronz heykel figürlerin bulunduğu “özgürlük anıtı” yer alıyor. Kıyının bu bölümündeki kemer altından ilerlerseniz Denizcilik Müzesi’ne ulaşabilirsiniz.