Google+

Arama formu

Dünyanın Farklı Ülkelerinden Çay Çeşitleri

Dünyanın Farklı Ülkelerinden Çay Çeşitleri

Çay; kahvaltılarımızın, akşam yemekleri sonrasının vazgeçilmezi… Belki kahveyle yarışamaz diyebilirsiniz ama çaysız yapamam diyenlerin sayısı da oldukça fazladır. Tabii bizim içtiğimiz çay dışında, dünyada çayın birçok çeşidi mevcut. Bazı ülkelerin kendine has; siyah, beyaz, yeşil, kırmızı ve belki daha adını bilmediğimiz çayları var. Dünyanın farklı ülkelerinden çay türlerini sizler için derledik…

Çin Çayı

Çin’de birçok farklı çay çeşidi mevcut. Bunları iki örnekle özetlemek mümkün değil ama bu örnekler Çin çaylarının önemli çeşitleri arasındadır:

Keemun, siyah bir çay türüdür ve ağızda meyveli bir tat bırakır. Koyu aromalı olmasıdır. Çin’de genellikle olayı sütsüz ve şekersiz olarak tüketilir.

Lapsang Souchong ise isli bir siyah çay türüdür. Siyah çay tarihine baktığımızda bazı kaynaklara göre; Lapsang Souchong, Keemun çayından daha önceye dayanır. Bu çayın Çin dışında da ünü bilinmektedir.

Fotoğraf: http://www.thinkbeijing.com/what-we-do-for-you/what-we-do-for-you-chinese-tea-sets-22.html

Dünyanın Farklı Ülkelerinden Çay Çeşitleri

Endonezya Çayı

Endonezya’da çay genellikle, yüksek dağlık arazilerde yetişir. Çoğunlukla siyah çay üretimi yapan Endonezya’da, bazı yeşil çay çeşitleri de mevcuttur.

Fotoğraf: http://3.bp.blogspot.com/-03kCutI5NZQ/U76GocfI_8I/AAAAAAAAA04/cJXD3imvX5k/s1600/tumblr_n3ahikwbS71to1t35o1_1280.jpg

Dünyanın Farklı Ülkelerinden Çay Çeşitleri

Darjeeling Çayı

Darjeeling Çayı Hindistan Batı Bengal’de yetişmektedir. Her yıl sadece 10 bin ton üretilen Darjeeling, dünyanın en fazla aranılan çayıdır. Darjeeling black, Darjeeling white, Darjeeling green ve Darjeeling oolong gibi türleri mevcuttur.

Fotoğraf: https://lh5.googleusercontent.com/-6yxCnGyHtyY/T6KmB_8T4bI/AAAAAAAAAKY/n3Tz03EhVDI/s698/darjeeling-tea-cups.jpg