Google+

Arama formu

Dünyaya Renk Katan Sanatçılar-RESİM

Dünyaya Renk Katan Sanatçılar-RESİM

Geçmişten günümüze sanatçılar dünyaya tat kattılar, bazen tek bir tabloyla sonsuzluğa dokundular bazen birkaç notayla her nesilde duygular uyandırmayı başardılar bazense kalemlerinden dökülen kelimelerle, cümlerle birbirimize uzanan köprüler kurmamıza, en güçlü duyguların tanımlarını yapmamıza yardımcı oldular. Bu listede resme anlam katmış, tarzlarıyla dünyayı kendine hayran bırakmış büyük ustaları ve eserlerini elden geldiğince sıralamaya çalıştık.
GAUGUİN (Eugene Henri Paul Gauguin 1848-Paris / 1903-Atuona)
Empresyonizm sonrası dönemin öncülerinden olan Gauguin renk kompozisyonu bakımından usta bir sanatçıydı. Paul Cezanne, Van Gogh gibi dev isimlerle çalıştı ve pek çokları gibi çalışmalarının değeri ölümünden sonra anlaşıldı.
Önemli eserleri ve yeri: Gauguin 1897’de Punaauia’ya taşınarak burada da en önemli eseri olan ve günümüzde Boston’daki Museum of Fine Arts’da sergilenen Where Do We Come From? What Are We? Where Are We Going? adlı tablosunu yaptı. Hayatının geri kalanını Markiz Adaları'nda geçirdi. Bu dönemde Avant et Aprés (Before and After) adlı anıları, sanat eserleri hakkında yorumlarından oluşan bir kitap da yazdı.

Fotoğraf: en.wikipedia.org
 

Dünyaya Renk Katan Sanatçılar-RESİM

PİCASSO (Pablo Picasso, 1881-Malaga / 1973-Mougins)
20. yy’ın en çok tanınan sanatçılarından olan Picasso “Mavi Dönem” olarak adlandırılan tabloları ile kısa sürede üne kavuştu (Pembe Dönem”deki tabloları daha şiirseldir). Daha çok cambazhane insanlarını yansıtmıştır. Kübizm hareketinin öncülerinden olan ressam geometrik tarzıyla akıllarda kalıcı bir tarza sahiptir. Picasso tanınan en üretken sanatçıdır. Guiness Rekorlar Kitabı'na göre, resimlerinin yanında 100,000 baskı, 34,000 kitap resmi ve 300 heykel ve birçok seramik ve çizim üretmiştir. Ayrıca bunların yanında 1911 yılında Leonardo Da Vinci'ye ait Mona Lisa eserini, bu eserin doğduğu şehir, Floransa'ya kaçırmakla suçlandı. 1920’nin sonlarında, hem sürrealistleri (gerçek-üstücüler) etkiledi, hem de onların etkisinde kaldı.
 
Önemli eserleri ve yeri: En önemli eserleri 1907’de yaptığı Kübizm hareketinin öncüsü olan ve New York’ta Modern Sanatlar Müzesi’nde sergilenen “Avinyon’lu Küçük Hanımlar”, ‘’Ağlayan Kadın’’- (Liverpool- Tate Gallery) ve Alman ordularının Guernica kasabasını bombalamasını anlatan Guernica’dır. Guernica 1937'de yapılmıştır. Bu resim şu anda Madrid'de Reina Sofía Müzesi’nde bulunmaktadır. Picasso, bir sergisi sırasında kendisine, "Bu resmi siz mi yaptınız" diye soran bir Alman generaline, "Hayır, siz yaptınız" cevabını vermiştir. Bu resim Picasso'nun savaşa ve Guernica'nın bombalanmasına karşı duyduğu güçlü nefreti anlatmaktadır. Resimdeki insan ve hayvan figürleri acı, hüzün ve savaşa karşı duyulan nefreti yansıtmaktadır.
Fotoğraf: en.wikipedia.org
 

Dünyaya Renk Katan Sanatçılar-RESİM

DA VİNCİ (Leonardo da Vinci 1452–Floransa / 1519-Fransa)
Döneminin önemli bir düşünürü, mimarı, mühendisi, mucidi, matemetikçisi, anatomisti, heykeltıraşı, botanisti, kartografı, yazarı ve ressamı olan Leonardo da Vinci’yi sadece bir ressam olarak anmak büyük haksızlık olurdu.  Rönesans sanatını doruğuna ulaştırmış, yalnız sanat yapısına değil, çeşitli alanlardaki araştırmaları ve buluşlarıyla da tanınan, dünyanın gelmiş geçmiş en büyük sanatçılarından ve dehalarından biri kabul edilir. 2. milenyumun adamı seçilmiştir.
Önemli eserleri ve yeri: Paris, Louvre Müzesi’nde sergilenen ‘’Mona Lisa’’ ve Milan’da Santa Maria  delle Grazie’de yer alan ‘’Son Akşam Yemeği’’ en önemli eserlerli arasındadır.
Fotoğraf: en.wikipedia.org