Google+

Arama formu

En Etkileyici Pompeii Kalıntıları

En Etkileyici Pompeii Kalıntıları

Dünya üzerinde İtalya’nın Napoli şehrinin güneydoğusunda bulunan Pompeii’deki kalıntılar kadar sürükleyici ve etkileyici bir arkeolojik alan bulmak çok zor. 79 senesinde Vezüv Yanardağı'nın patlaması ile şehri 12 metre kalınlığında kül tabakası kaplamış. Bu tabaka altına hapsettiği insanları ve şehri 1700 sene boyunca bozulmamış şekilde saklamayı başarmış. 18. yüzyıldaki kazılarda da şehir gün yüzüne çıkmış.

Fotoğraf: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/29/Ruins_of_Pompeii_wit...

1 – Apollo Tapınağı
1 – Apollo Tapınağı

Pompeii şehrinin en eski yapısı olan Apollo Tapınağı, şehrin Forum’una bakıyor. Yapımına başlanan milattan önce 6. yüzyıldan milattan sonra 79’a kadar yaşanan mimari tarz değişikliklerini de yansıtan tapınaktaki orijinal bronz heykellerin birçoğu Napoli Ulusal Arkeoloji Müzesi’ne taşınmış fakat Apollo ve tanrıça Diana’nın büstü gibi birkaç önemli eserin kopyaları yerlerine yerleştirilmiş.

Fotoğraf: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/2/2f/Pompeii_-_Temp...

2 – Vettii Hanesi
2 – Vettii Hanesi

Pompeii kalıntılarının batı bölümünde yer alan Vettii Hanesi, şehrin en iyi korunmuş Roma dönemi villalarından biri. 62 senesindeki depremden sonra yenilenmiş olan hane, birçok yeni dönem Roma tarzı freski de ziyaretçilerin önüne seriyor. Birçok odası ve genişçe avlusu ile ziyaretçilerini eğlendirme amaçlı bir hane olan Vettii Hanesi’nde hasar gören birçok yapı da aslına uygun olarak restore edilmiş ve ziyarete açık.

Fotoğraf: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/d8/Ricostruzione_del_gi...(mostra_al_giardino_di_boboli,_2007)_04.JPG