Google+

Arama formu

En Güzel Çocuk Masallarından Seçmeler

Altın Balık
Altın Balık

Japonya’dan bu öykümüzde yetinmeyi bilen bir balıkçının hikayesi anlatılır. Denize ağını atan balıkçı altın bir balık çeker. Altın balık balıkçının onu bırakması halinde balıkçının beş dileğini yerine getireceğini söyler. Balıkçı (karısının da etkisiyle) sırayla onu daha güçlü, daha zengin yapacak dört şey diler. Fakat sonunda o kadar mutsuz olur ki. En son dileği onu bu dilekleri gerçekleşmeden evvelki haline döndürecek bir dilek olur.
 
Fotoğraf: aquazoo2.com

Aslan ve Fare Masalı
Aslan ve Fare Masalı

Yunanistan’dan olan bu hikayemizde fare ormanda korku içinde yaşamaktadır. Her şeyden o kadar çok korkmaktadır ki yaşam zehir olmuştur kendisine. Bunun üzerine ormanlar kıralı aslana gidip der ki "Ne olur beni himayene al, biliyorum işine yaramaz gibi görünüyorum ama bir gün gelir belki işine yararım. Belli olmaz." Aslan kral çok sinirlenir. “Benim senin gibi bir fareye nasıl bir işim düşebilir?” diyerek kükrer. Bunun üstüne çok korkan fare deliğine saklanıp, küser. Aynı günün gecesinde aslan ormanda gezerken bir ağa yakalanır. Bunun üzerine aslanın aklına minik fare gelir ve “Ahh benim gururlu kafam. Eğer o fareyi kendime küstürmeseydim o şimdi gelip bu ağı keser, beni ölümden kurtarırdı” der.
 
Fotoğraf: http://theolven.deviantart.com/art/A-lion-and-a-mouse-385675272

Küçük Çocuk ve Oyun Arkadaşları
Küçük Çocuk ve Oyun Arkadaşları

Macaristan’dan harika bir masal var sırada. Çok yoksul olduğu için hiçbir oyuncağı olmayan bir çocuğun elleri, ayakları, ağzı ve gözleriyle oyun arkadaşı olmasını anlatır bu masal. Sabah oyuna birlikte başlar, gece uykuya birlikte gider bu yoksul çocuk ve oyun arkadaşları.
 
Fotoğraf: http://mollymoocrafts.com/more-drawing-gold-from-miss6/