Google+

Arama formu

En İlginç Gelgit Adaları

En İlginç Gelgit Adaları

Gelgit adaları, sular çekilmişken anakarayla birbirine bağlı olan ve yürüyerek ulaşım sağlanabilen; ancak sular yükseldiğinde tamamen anakaradan ayrılan ve bir ada özelliğine bürünen toprak parçalarıdır. Bazen ulaşım kolaylığı olması açısından bu adalar köprülerle anakaralara bağlanır. Fakat gelgit şiddetli ise bu köprüler bile sular altında kalabilir, bu yüzden bu adaları ziyaret edeceğiniz zaman gelgit zamanlarını kontrol etmeyi unutmayın ya da yüzerek geri dönmeye hazır olun…

Fotoğraf: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/aa/Gorey_Harbour_at_low...

1 – Enoshima
1 – Enoshima

Yer: Japonya
Enoshima, çevresel uzunluğu 4 kilometre olan, Japonya’nın Sagami Körfezi’ne dökülen Katase Nehri’nin ağzında yer alan bir gelgit adasıdır. Fujisawa şehrine bağlı olan Enoshima, anakaraya 600 metre uzunluğunda bir köprü ile bağlıdır ve cezir döneminde buraya yürüyerek de ulaşabilirsiniz.

Fotoğraf: http://r5ga.com/photos/2014/kamakura/IMG_13.jpg

2 – Tioram Kalesi
2 – Tioram Kalesi

Yer: İskoçya

Tioram Kalesi, İskoçya’nın Moidart Gölü’nde bulunan Eilean Tioram gelgit adasının üzerinde yer alan yıkık bir kaledir. Denize açılan bir yeri olmasa da Shiel Gölü’yle bağlantısı bulunan kalenin duvarları 13. yüzyılda inşa edilmiş. İçindeki yapılar ve kulesi ise 15. ila 17. yüzyıllar arasında eklenmiş. Cezir döneminde yürüyerek ulaşabileceğiniz kalenin içine girmek yasak; çünkü oldukça eski yapının taş duvarlarının yıkılma ihtimali var.

Fotoğraf: http://www.scotlandinprint.co.uk/media/catalog/product/cache/1/image/500...