Google+

Arama formu

En Yaşanabilir Şehirler

En Yaşanabilir Şehirler

Her yıl dünya ülkelerini mercek altına alan Mercer araştırma şirketi, 2012 yılında ‘‘Kaliteli Yaşam Anketi’’  isimli çalışmasını yayınladı. Suç oranı, hava kirliliği, toplu taşıma ve eğitim kalitesi gibi faktörleri göz önünde bulundurarak tercihini yapan şirket, dünya üzerinde yaşamanın en rahat olduğu şehir olarak  Avusturya'nın başkenti Viyana’yı belirledi. Listede Kanada’dan Almanya’ya pek çok ülke bulunuyor.

En Yaşanabilir Şehirler

Viyana-Avusturya
Viyana, 2010 yılında Birleşmiş Milletler Şehir Tasarım Ödülü'nü kazandı. Kişi başına düşen yıllık gelirin 55 bin doların üzerinde olması ekonomik olarak gelişmiş bir ülke olduğunu göstermektedir. Yüzyıllar boyu Habsburg hanedanının yerleşim yeri olan kent, bu süre boyunca Avrupa'nın kültürel ve politik merkezlerinden biri olmuştur. Saraylardan müzelere, kiliselerden şehir parklarına kadar eşsiz tarihi güzelliklere ev sahipliği yapan Viyana, zamanla gerek mimari gerekse kültürel açıdan Avrupa’nın en güzel şehirlerinden biri haline gelmiştir.

http://www.gezimanya.com/SehirDetaylari/viyana

En Yaşanabilir Şehirler

Zürih-İsviçre
İsviçre’nin en önemli metropollerinden biridir. Zürih adını şehri boydan boya sarmalayan Zürih Gölü'nden alır. Batı Avrupa'da hayat pahalılığının en yüksek olduğu şehir olmasına rağmen dünya kentleri içinde en kaliteli yaşamı sunan şehir olarak, yapılan araştırmada ikinci sırada yer aldı.  Zürih İsviçre'nin kültür ve ticaret kentidir. İsviçre Bankası’na ev sahipliği yapan Zürih dünya off-shore bankacılığının merkezi konumundadır.Ayrıca  Kent merkezinde yer alan Kunsthaus Sanat Müzesi; Edward Munch, Van Gogh, Picasso, Claude Monet, March Chagal, Rothko, Merz, Twombly, Bacon gibi sanatçıların eserlerinin sergilendiği zengin bir koleksiyona da sahiptir .
 
http://www.gezimanya.com/SehirDetaylari/zurih