Google+

Arama formu

Fethiye - Türkiye

Fethiye - Türkiye

Fethiye Akdeniz’in güneybatısında yer alır. Doğal güzellikleri ve zenginlikleri ile olduğu kadar tarihi dokusu ile de dikkat çeker. Akdeniz bölgesi ile Ege bölgesini ayıran hattın Akdeniz bölgesi içinde kalan tipik bir kıyı kentidir.

Fotoğraf: fethiye.wikimapia

Fethiye - Türkiye

Fethiye’nin antik dönemlerdeki ismi Telmessos’dur. Şehrin Likya ve Karya uygarlıklarının sınırında M.Ö. 5.yy'da kurulduğu tahmin edilmektedir. Helenistik ve Roma dönemlerinde kentin oldukça zengin bir kültürel yapıya sahip olduğu ve tanrı Apollon’a  adanmış bir kehanet merkezi olduğu, yapılardan anlaşılmaktadır. 1424’te Osmanlı himayesine giren şehrin adı zamanla “Meğri” adını almıştır. Daha sonrasında 1913’te uçağı düşerek şehit olan Fethi Bey ‘in anısına kentin adı da Fethiye olmuştur.

Fotoğraf: fethiye-foto.blogspot

Fethiye - Türkiye

Fethiye denilince ilk akla gelen yer Ölüdeniz’dir. Turkuaz rengi denizi her daim sakin ve dalgasız olduğundan Ölüdeniz adı verilmiştir. Ölüdeniz, “Tanrının dünyaya bağışladığı cennet” olarak nitelendirilmektedir. 3 km’lik bir kumsala sahip olan Ölüdeniz'de güneş ve denizin tadını çıkartabilir çeşitli su sporu aktivitelerine katılabilirsiniz.

Fotoğraf: resimler.manzara.gen