Google+

Arama formu

Gaziantep - Türkiye

Medeniyetlerin beşiği olan, leziz yemekli güzel ilimiz, Gaziantep. Bu bölgede Hitit, Asur, Pers, Makedon ve Komagene gibi uygarlıklar yaşam sürmüş, ardından Memlükler ve Dulkadiroğulları gelmiş. Son olarak ise Osmanlı hakimiyetinde soluklanmış bu güzel diyar.
1918’de İngilizler, 1919’da Fransızlar tarafından işgal edilen kentte,  1920 yılında yapılan ayaklanma ve savunmalarla, işgal devletleri çekilmek zorunda kalmış.  Milli mücadelede Fransız işgaline karşı yaptığı kahramanca müdafaa sebebiyle TBMM tarafından Gazi unvanı verilmiş Antep’e. Cumhuriyet’in iki gazisinden biri olan Gaziantep, Atatürk’ün Gaziantep nüfusuna kayıtlı olmasıylada haklı bir övünç duyuyor.
İlk durağınız Kent Müzesi olabilir Gaziantep’de. Burada şehrin kronolojik geçmişi, kültürel, sosyopolitik ve etnografik özelliklerini öğrenebilirsiniz. Müze oldukça modern ve teknolojik donanımlara sahip. Kutnu dokumacılığı, bakırcılık, yemenicilik, baklavacılık ve fıstık tarımının yanı sıra Gaziantep Tarihi’nin de anlatıldığı bölümler mevcut. Her bölümde ilgili konuyu anlatan plazma ekranlar ve wi-fi kulaklıklar sizlere yardımcı olacaktır. Fotoğraf: www.gaziantep-bld-.gov.tr