Google+

Arama formu

Gazimağusa - K.K.T.C.

Gazimağusa, Kıbrıs Adası’nda bulunan bir liman kentidir. Aynı zamanda kent, Kıbrıs’ın tek derin su limanına sahiptir. Şehrin en önemli gelişimini gösterdiği dönem Lüzinyanlar devrine denk gelmektedir. Yakındoğu’dan gelen bu insan topluluğu, kültürü ve değer verdiği olgularla bu kente ve kentin sakinlerine yeni bir güç katmıştır. 1960 yılında bağımsızlığını kazanan Kıbrıs Cumhuriyeti'nin önemli turizm beldelerinden biri haline gelen Mağusa, 1974'te Kıbrıs Harekâtı sırasında Türk birliklerince ele geçirilmiştir. Kent, 1975 yılında ilan edilen Kıbrıs Türk Federe Devleti ve 1983'te kurulan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin önemli liman, turizm ve üniversite eğitimi merkezlerinden biri haline gelmiştir.
Gazimağusa'nın altın kumsalları dünyanın en iyi plajları arasındadır. Şehirde her yıl düzenli olarak Gazimağusa Belediyesi ve Doğu Akdeniz Üniversitesi'nce gerçekleştirilen Uluslararası Mağusa Kültür ve Sanat Festivali yapılmaktadır.
Yaz döneminde hava sıcaklıkları zaman zaman çok bunaltıcı olsa da, şehirde yaz turizmi ön plana çıkmaktadır. İlkbahar ve sonbahar ayları da ılık geçtiğinden hava durumuna göre, bu aylarda da denizin ve tatilin keyfini çıkarabilirsiniz.