Google+

Arama formu

Güney Gyeongsang Bölgesi’nde Gidilmesi Gereken Şehirler

Güney Gyeongsang Bölgesi’nde Gidilmesi Gereken Şehirler

Güney Kore'nin (https://gezimanya.com/guney-kore) güneydoğusunda yer alan Güney Gyeongsang, pek çok gezginin ilgisini çeken şehirler barındırıyor. Ülkenin en popüler şehirlerinden Busan’la yan yana olan bölge, otomobil ve petrokimya fabrikalarıyla ticarette önemli bir konuma sahip. Ekonomik yönüyle öne çıkan bölgeye ziyaretçi çeken bir diğer unsur da ev sahipliği yaptığı UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan 802 yılında inşa edilmiş Budist tapınak Heinsa… Bölgedeki en büyük şehirler, il düzeyinde ve metropol kentleri olarak ayrılan Busan ve Ulsan. Başkent Changwon dışında, diğer büyük ya da dikkate değer şehirler arasında Gimhae ve Jinju sayılabilir. Biz de sizin için bu özel bölgede mutlaka gezilmesi gereken şehirleri derledik.

Suncheon
Suncheon

Deniz kenarına konumlanmış olan 250.000 nüfusa sahip bu kent, bölgenin ziyaret edilmesi gereken şehirlerinden bir tanesi. Sanayi ve tarım merkezi olan Suncheon, eski ve yeni merkeziyle Kore’nin her iki yönünü de temsil ediliyor. Eski şehirde tarihsel izlerin yanı sıra kentin uğradığı modernizasyonun ve sanayileşmesinin birleşimini görebiliyorsunuz. Yine bu bölgede yer alan Suncheon Ulusal Üniversite Müzesi’ni gezebilir, burada Güney Jeolla’dan gelmiş bazı tarihi eserleri ve iki katlı koleksiyon bölümünü görebilirsiniz. 20. yüzyılın başında Hıristiyan misyonerler tarafından inşa edilen bazı tarihi binaların bulunduğu Maeson Sokağı, geleneksel çay dükkanları, kafeler, restoranlar ve el sanatları dükkanlarına sahip kültür sokağı olarak anılan küçük cadde Munhwauigeori de görülmeye değer

Yeosu
Yeosu

Güney Kore'nin güney sahili boyunca uzanan Yeosu, denizden gelen ılık akım rüzgarı sayesinde geçirdiği serin yazları ve ılıman kışlarıyla turistlerin öncelikli tercihleri arasında yer alıyor. Yeosu, özellikle geceleri ülkenin en pitoresk manzarasına sahip liman şehirlerinden birisi. Denizin nefes kesen manzarasının yanı sıra deniz ürünleri, plajları, çiçekleri ve marinalarıyla ünlü bir uluslararası okyanus arazisi olan şehir, 2012 Dünya Fuarı’nın düzenlendiği Yeosu Limanı’na ev sahipliği yapıyor. Denizin ve dağınık adaların manzarasına sahip olan, tapınağa benzeyen Hynagiram Hermitage ise oldukça popüler bir nokta. Sembolü olan kaplumbağalar da bir o kadar konuşuluyor. Bunun sebebi ise etrafında yer alan kaplumbağa kabuğunu andıran kayalardaki belirgin doğal altıgen desenler. Burada ayrıca Amiral Yi'nin ünlü kaplumbağa gemilerinden birinin tam boyutlu kopyasının içinde dolaşabilirsiniz.