Google+

Arama formu

Güney Kore'de Murallarıyla Meşhur Köyler

Güney Kore'de Murallarıyla Meşhur Köyler

Farklı türde sokak sanatı eserlerini görebileceğiniz Güney Kore’de bunlar arasında en ilgi çekici olanlardan birisi de duvar boyama sanatıdır. Mural adı verilen duvar resimleri önceden sadece yetersiz hizmet alan mahallelerdeki görünümü düzeltmek için yapılırken, günümüzde muralları hemen hemen her yerde görmek mümkün. Gecekondu mahallelerinde başlayan bu akım, Korelilerin buralarla ilgili önyargılarını yıkmak için cesur sanatçılar tarafından başlatılmıştır. Bu alanlar tepelik bölgelerde olduğu için “moon villages” olarak adlandırılır. Kore’de turistler tarafından ilgiyle karşılanan birçok “moon village” bulunur.

​1-Ihwa Mural Köyü
​1-Ihwa Mural Köyü

Seul’un kuzeyinde yer alan Naskan’ın sarp varoşlarında bulunan Ihwa, kentin en ünlü mural köyüdür. Eskiden basit bir gecekondu mahallesi olan Ihwa, müthiş duvar resimleri sayesinde önemli bir turizm merkezi haline gelmiştir. Buradaki eski ve kirli duvarlar, sokak sanatçıları tarafından renkli motifler kullanılarak fotojenik bir görünüme kavuşturulmuştur. Çiçek ve hayvan resimlerinin duvarları, merdivenleri ve altgeçitleri süslediği Ihwa mutlaka ziyaret edilmesi gereken köylerden biridir.

2-Haenggung-dong Mural Köyü
2-Haenggung-dong Mural Köyü

Ihwa’ya göre daha az bilinen Haenggung-dong köyü Suwon şehrinin merkezine bir saatten az mesafe uzaklıktadır. Yabancı ve yerli sokak sanatçılarının birlikte dizayn ettiği köyün sokakları dünyanın en iyi duvar resimlerine sahiptir. Şaman evleri, moteller, eskimiş taş evler dâhil olmak üzere neredeyse hiçbir yüzeyi boş bırakılmayan köyde Asya sanatının harika detayları dikkat çekiyor.