Google+

Arama formu

Güney Kore'nin En Güzel Şelaleleri

Güney Kore'nin En Güzel Şelaleleri

Dağların ve engebeli tepelerin ülkesi olan Güney Kore'de şelale, akıntı veya akarsu bulmanız işten bile değil. Bazıları yer aldığı coğrafi konum nedeniyle uzun bir yürüyüş temposu gerektirse de, şahit olacağınız manzaralara değecek. Birçok şelaleye ulaşmak çok da zor değil, örneğin 22 metre yüksekliğindeki Cheonjiyeon Şelalesine ulaşım oldukça kolay ve zahmetsiz. Bu gezilerin bir diğer özelliği de neredeyse tüm akarsuların birçok halk hikâyesi ve şarkıya konu olmuş olmaları; yani bu doğa harikalarında aslında birçok efsane de gizli!

Fotoğraf: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/05/Waterfall_on_Jeju_Is...
 

Jeongbang Şelalesi
Jeongbang Şelalesi

Asya'da, direkt olarak okyanusa dökülen tek şelale olmasıyla bilinen Jeongbang Şelalesi bir vadide yer almakta. Birçok maden suyu kaynağını da barındıran bu yere giriş ücreti yetişkinler için 2.000 KRW iken öğrenciler için 1.000 KRW. Ulaşımı kolay ve otoparkı geniştir. Yağmur rejimine göre yüksekliği 8 metreyi buluyor. Donghong-chun akıntısından beslenen bu şelale, ülkenin en çok turist çeken bölgelerinden ve akarsuların en ünlülerinden. Hakkında birçok efsane bulunan bu şelale hakkındaki söylentilerin en ünlüsü, suyun altında yatan bir ejderhayla ilgilidir. Bu ejderhanın su akışını kontrol ettiği ve kuraklık zamanlarında insanlara yardım ettiğine inanılıyor.

Fotoğraf: http://tong.visitkorea.or.kr/cms/resource/17/1617117_image2_1.jpg

Cheonjeyeon Şelalesi
Cheonjeyeon Şelalesi

Jeju Adası'nda bulunan bu şelale 22 metre yüksekliğinde ve 12 metre genişliğinde. İki küçük baraj tarafından su dengesi sağlanan bu şelale, Jeongbang ve Cheonjiyeon ile birlikte Jeju'nun en ünlü üç akarsuyundan biri. Şelalenin önünde yer alan volkanik kayalıklar turistlerin fotoğraf çekmeyi en çok tercih ettiği bölgelerin içinde yer alıyor. Bu şelale Yeonhee-chun akıntısından besleniyor ve birçok fauna ve floraya ev sahipliği yapıyor. Aynı zamanda birçok canlının da yaşam alanını oluşturuyor. Şelaleye ulaşmak için biraz yürümek gerekiyor fakat bu yol Kore kültürünü yansıtacak şekilde inşa edilmiş; yani bir nevi gezi içinde gezi yapmış oluyorsunuz. Kayalar, geceleri ışığın yansımasıyla, gizlenmiş bir yüz barındırıyormuş gibi görünüyor; gitmişken bu müthiş yanılsamaya şahitlik etmeyi unutmayın.

Fotoğraf: https://c1.staticflickr.com/3/2648/3850053130_6682333d48_b.jpg