Google+

Arama formu

Güney Kore'nin Geleneksel Hanok Evlerini Görebileceğiniz Köyler

Güney Kore'nin Geleneksel Hanok Evlerini Görebileceğiniz Köyler

Hanok köyleri toplumsal bilince değer veren antik Korelilerin yaşam tarzlarının harika bir temsilidir. Çeşitli evlerin birlikte kümelendiği hanok köylerini ziyaret edebilir, nesilden nesilen aktarılan binlerce yıllık Kore kültürünü deneyimleyebilirsiniz. Kore’nin önemli turistik merkezlerinin başında gelen bu köylerde geleneksel ve modern mimarinin muhteşem dansı görülebilir.  

Ülkenin çeşitli bölgelerine dağılmış olan hanok köylerinde mevsimine göre yılın her döneminde konaklayabilirsiniz. Bazı hanok köyleri ziyaretçilerine konaklama fırsatı sunarken bazıları ise sadece kültürel ziyarete izin vermektedir. Ücretsiz internet, çamaşır yıkama ve geleneksel sabah kahvaltısı gibi birçok hizmetin verildiği hanoklarda konaklamak istiyorsanız önceden rezervasyon yaptırmalısınız. Gecelik konaklama ücretleri rezervasyon tarihi ve köylere göre değişiklik gösterse de her bütçeye uygun olarak temiz ve ferah odalar bulmak mümkün. Konaklama hizmeti veren bazı

Hanok köyleri: Bukchon Hanok Village, Jeonju Hanok Village, Andong Hahoe Village.  

Gyeongju Yangdong Village
Gyeongju Yangdong Village

Kore’nin en büyük kabile köyü olan Gyeonghju Yangdong, 500 yılın üzerinde bir tarihe sahiptir. Joseon Hanedanlığı’ndan beri varlığını sürdüren köyde güzel çevresiyle birlikte birçok ulusal motif bulunur. 2010 yılında Unesco Dünya Mirası olarak seçilen bu yerleşim merkezin Kore Tarihi Köyleri olarak isimlendirilmiştir. 500 yaşında olan 160 tane eski evin bulunduğu köyde birçok yapı eski ve mükemmel yapısı korunarak günümüze kadar ulaştırılmıştır. Ayrıca geleneksel kültür programlarının da yer aldığı Yangdong’da geleneksel kağıt sanatı olarak bilinen “Hanji” programlarına katılabilirsiniz. 

Fotoğraf: https://flockwithme.files.wordpress.com/2015/08/yangdong-7.jpg 
 

Andong Hahoe Folk Village
Andong Hahoe Folk Village

Geleneksel Konfüçyüs kültürünü yansıtan bu köy iyi korunmuş mimarisiyle en güzel hanok köylerinin başında gelir. Hahoe Maske Dans Drama Performansı ve diğer halk oyunları 600 yıldan fazladır bu köyün kültürü içinde yer alan önemli etkinliklerdendir. Gyeongju Yangdong Köyü ile birlikte UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunan Andong Hahoe köyüne giriş ücreti yetişkinler için 3000 Güney Kore Won’u (8 TL), gençler için 1500 Won (4 TL) ve çocuklar için 1000 Won (3 TL)’dir.  Her sonbaharda Andong Maske Dans Festivali’nin düzenlendiği köyde enfes doğa manzaraları eşliğinde Nakdong Nehri kumsallarında uzun yürüyüşler yapabilirsiniz. 

Fotoğraf: 
http://www.onedaykorea.com/wp-content/uploads/2015/06/2010_07__143339934...