Google+

Arama formu

Gürcü Mutfağının En Güzel 7 Örneği

Gürcü Mutfağının En Güzel 7 Örneği

Hayatımda yurt dışı gezilerimde beni en çok şaşırtan yerlerden biri de Gürcistan olmuştur. Bunun en büyük nedeni başta Karadeniz olmak üzere önemli mutfaklarımızın öne çıkan lezzetlerinin iz düşümlerini Gürcistan'da bulmuş olmam.
 
Etnik mutfağı ile biz farkında olmasak da hayatımızda olan ve vizesiz gidebildiğimiz Gürcistan tüm gastronomlar için sayısız keşif ve lezzet ile dolu.
 
Mesela diyelim ki Gürcistan'a gittiniz, bu aşağıda sayacağım yemekleri yemeden/içmeden dönerseniz seyahatiniz kesinlikle eksik sayılacaktır. O yüzden tatmadan dönmemeniz için en başat 7 lezzeti sizin için derledim. 

Fotoğraf

1. Haçapuri
1. Haçapuri

Haçapuri ile Karadeniz pidesi arasındaki akrabalık tesadüf olamaz. Haçapuri ne mi? Diyelim ki Gulliver'siniz ve bu sefer yolculuğunuz devler ülkesine...Önünüzde kocaman bir pide var. Yani kısaca bizim Karadeniz pidesi Haçapuri'nin daha sofistike hali ama Haçapuri Karadeniz Pidesinin atası. İçinde Gürcistan'a ait olan Sulguni ve Imerulitan peynir karışımı var. Listenizde birinci sıraya alın lütfen.

2. Hıngal
2. Hıngal

Biri mantı mı dedi? İşte yine Gulliver devler ülkesindeki gibi karşınızda kocaman mantılar var. Hıngal'ın bir versiyonu Çin mantısı olmuş bir versiyonu da küçülmüş, Türk mantısı olmuş. Genelde bir porsiyonda 7 tane sunuluyor. Hamurun bohça tarafından bir ısırık alıp önce suyunu içiyorsunuz, sonra da içindeki kıymayı ve hamuru yiyorsunuz.