Google+

Arama formu

Hangi Ülke Yeniyılı Nasıl Kutluyor?

Hangi Ülke Yeniyılı Nasıl Kutluyor?

Kendi ülkemizde alışılmış yeniyıl adetlerine baktığımızda donatılmış masalar, arkadaş-aile toplulukları ortama uygun müzikler, danslar ve saatler ocak ayının ilk saniyelerini yani 12’yi gösterdiğinde kucaklaşmalar-öpüşmeler şeklinde uzayıp giden ritüeller görüyoruz. Fakat dünyanın geri kalanında adetler nasıl? Batı yarıküresi olarak genellikle yeniyıla ocak ayında giriyoruz fakat bazı ülkeler-bölgeler için bu böyle değil. Çin’e baktığımız zaman yeniyılın ocak sonu veya şubat başı kutlandığını görüyoruz. Öne çıkan diğer ülkeler ve ritüelleri de son derece ilginç!
Fotoğraf: content.uniqehomes.com
Kaynak: http://www.businessinsider.com/new-years-rituals-around-the-world-2013-1...

Hangi Ülke Yeniyılı Nasıl Kutluyor?

Kurşun dökmelerine ramak kalan Finlandiyalılar..
Evet burada gerçekten şaşırabilirsiniz ama Finlandiya'da tıpkı bizim kurşun dökme işlemine benzeyen bir gelenek var. Eritilen teneke benzeri bir madde hızlıca soğuk suyun içine atılıyor ve fiziksel hal değiştirmesi bekleniyor. Katılaşan maddenin şekillerine ve anımsattıklarına göre kaderiniz hakkında yorumlar yapılıyor.  
Fotoğraf: www.boston.com

Hangi Ülke Yeniyılı Nasıl Kutluyor?

Yastık altından gelen kocalar
İrlanda’da yeniyıl gecesinde yastığın altına ökseotu koymak yaygın bir gelenek çünkü bunun kızlar için uygun bir koca bulmakla ilişkisi var. Ökseotu dalının onların gelecekteki eşlerini bulmalarına yardımcı olacağına inanıyorlar.
İrlanda’nın bir de şöyle bir batıl inancı var eğer ayın 31’den sonra evinize ilk giren kişi uzun, esmer, yakışıklıca bir adamsa bu iyiye işaret fakat kızıl, kırmızı saçlı bir kadınsa ilk ziyaretçiniz o zaman yıl boyunca belalar sizinle olacaktır.
Fotoğraf: www.brides.com