Google+

Arama formu

Hanoi - Vietnam

Vietnam Sosyalist Cumhuriyeti’nin başkenti olan Hanoi, 1954-1976 yılları arasında da Kuzey Vietnam'a başkentlik yapmıştır. Uzun yıllar Fransız sömürge yönetiminin merkezi olan Hanoi, II. Dünya Savaşında Japonya tarafından işgal edilmiştir. Şehir 2 Temmuz 1976'da Vietnam Sosyalist Cumhuriyeti'nin başkenti olmuştur.
 

Hanoi - Vietnam

Hanoi'nin nüfusu yaklaşık 6,5 milyon kişi ve sahip olduğu nüfus ile Vietnam’ın ikinci büyük kenti durumunda. Özellikle son yıllarda inşa edilen yapıları ve gösterdiği gelişme ile güneydoğu Asya’nın yükselen yıldızı olarak ifade ediliyor.
 

Hanoi - Vietnam

Şehir, merkezde yer alan Hoan Kiem gölü çevresinde kurulmuştur. Hoan Kiem Vietnam dilinde “iade edilen kılıç” anlamına geliyor. İsim ise şöyle bir efsaneden kaynak alıyor. Çinli’lere karşı savunma yapabilmesi için Kral Le Loi’ye tanrılar tarafından büyülü bir kılıç veriliyor. Daha sonra kral gölde bot ile gezinti yaparken dev bir kaplumbağa ile karşılaşıyor ve bu dev kaplumbağa kralın elinden kılıcı geri alarak gölün derinliklerine doğru gözden kayboluyor. Kılıcı suyun derinliklerinde tanrılara geri iade ediyor. Bir rivayete göre gölde hala dev kaplumbağaların yaşadığı söyleniyor.