Google+

Arama formu

Hapishane Temalı Filmler

Hapishane Temalı Filmler

Hapishane temalı filmlerin çok ilgi gördüğü psikolojik ve sosyolojik araştırmaların da konusu olmuştur. Listede hapishane temalı Prison Break filminden The Green Mile filmine dek hafızalarda uzun süre yer etmiş önemli filmler yer almaktadır. Filmlerin bazıları tamamıyla hapishanede geçerken bazılarındaki hapishane sahneleri filmin tamamına yayılmasa da kilit öneme sahiptir.

Hapishane Temalı Filmler

1- The Shawshank Redemption (Esaretin Bedeli)

Esaretin Bedeli hapishane temalı filmlerin içinde İMDB’ye göre en iyi filmlerden biri ancak, film sadece bir hapishane filmi değil, ondan çok fazlasını anlatan sinema sektörünün en başarılı filmleri arasında zirvede olan bir başyapıttır. Stephen King’in bir öyküsünden Frank Darabont tarafından 1994 yılında sinemaya uyarlanmıştır. Tim Robbins ve Morgan Freeman’ın başrolünde olduğu film özellikle final sahnesiyle kendinden uzun yıllar söz ettirmiştir.

Hapishane Temalı Filmler

Filmin konusu; başarılı bir bankacı olan Andy Dufresne, karısını ve sevgilisini öldürmek suçundan Shawshank hapishanesine ömür boyu hapis cezasını çekmesi için gönderilir. Hapiste sessiz bir kişilik olarak dikkat çeken Dufrense, yıllardır hapiste olan Red ile güzel bir dostluk kurar. Ve uzun yıllar haksız yere girdiği hapishanede istemediği işler yapmak zorunda kalır.