Google+

Arama formu

Hapisten Çıkmanın 10 Çılgın Ve Yasal Yolu

Hapisten Çıkmanın 10 Çılgın Ve Yasal Yolu

Tutuklu populasyonu tüm dünya için başlı başına bir problem! Bakımları ve ihtiyaçları maddi yönden bir yük getirirken, onları topluma kazandırmaya çalışmak da uğraş gerektiriyor. Bunun yanında toplum içinde mahkumlar genellikle kötü ve karanlık bir nokta olarak kabul ediliyorlar. Buradaki soru, ‘’Onlar için ne yapmalıyız?’’ Rehabilitasyon yardımıyla geri mi kazanmalıyız? Yoksa cezalandırmalı mıyız? Cevabın ne olduğunu söylemek oldukça zor ve ülkelerin sosya-kültürel seviyelerine, yozlaşmışlığına göre değişebilir. Bildiğimiz tek şey insanların uzunca yıllar hapishanelerde kaldığı ve en azından belli kısımlar için çarelerin tükenmemesi gerektiği. Başkaları da bunun düşünmüş olacak ki belli ülkelerde oldukça farklı özgürlük yolları oluşturulmuş. İşte dünyadan 10 yasal ve ilginç hapishaneden çıkış yolları!
Fotoğraf: beavercountian.com
Kaynak: http://www.toptenz.net/10-crazy-ways-legally-get-prison.php

Hapisten Çıkmanın 10 Çılgın Ve Yasal Yolu

1.Örgü Örmek
Örgü örmekle hapishane hayatının pekişmediğinin biz de farkındayız ama ihtiyaçların yenilikleri doğurduğu da bir gerçek! Brezilya’da 200.000’i aşkın tutuklu bulunuyor ve bir şekilde patlamaya çok müsait bu gücü dengede tutmak gerekiyor. Moda tasarımcısı Raquel Guimaraes ülkedeki büyük tutuklu dilimini iş gücüne çevirmeyi akıl etmiş ve örgü işindeki eksikliği tutuklularla karşılamayı önermiş. Burada 3 gününü örgü örmeye ayıran tutuklular cezalarından 1 gün eksiltiyorlar, Flor de Lotus Project yani ‘’Lotus Çiçeği Projesi’’ adını alan çalışmada mahkumların örgüleri bütün dünyaya satılıyor. 

 

Hapisten Çıkmanın 10 Çılgın Ve Yasal Yolu

2.Yap Yogayı Aç Kapıyı!
Hindistan’da da yoğun bir tutuklu popülasyonu mevcut. Üstelik burada defalarca hapse giren kişi sayısı da ciddi anlamda fazla. Buna çare olarak yogayı düşünmüşler. Mahkumların sinir ve kızgınlık anlarını nasıl söndürebileceklerini, toplum içine nasıl daha rahat karışabileceklerini öğretmeyi amaçlayan yoga seansları aynı zamanda bir çıkış kapısı olmuş. Eğer 3 ay boyunca yoga seanslarına düzenli olarak katılırsanız cezanızdan 15 gün kesiliyor. Nasıl?