Google+

Arama formu

Harika Deniz Biriktirmeleri

Harika Deniz Biriktirmeleri

Deniz biriktirmeleri, tamamen rüzgar ve su etkisiyle oluşmuş, su içerisinde duran muazzam dikey kaya oluşumlarıdır. Süreç genellikle suyun ana kütlede çatlaklar oluşturması ve zamanla bu kütlelerin kırılmasına sebep olmasıyla başlar. Sonradan bu kırılan parçalar kendi kendine duran biriktirmeler halini alırlar. Tabii eninde sonunda aynı süreç bu parçalar için de uygulanacaktır. İşte dünyadaki en harika deniz biriktirmeleri.

Fotoğraf: http://static.panoramio.com/photos/original/470403.jpg

1 – Old Harry Rocks
1 – Old Harry Rocks

Yer: İngiltere

Old Harry Rocks, İngiltere’nin güneyindeki Dorset sahilinde oluşmuş iki adet yığından meydana geliyor. Bu kayalar Jurassic Kıyısı’nın doğu sınırını belirliyor. Genel olarak tebeşir taşından oluşan tepelerde kısmen çakıl taşı da bulunuyor. 18. yüzyılda anakaradan Old Harry’ye yürünebilirken deniz biriktirmelerinin değişken doğası gereği artık aradaki bağlantı yok.

Fotoğraf: http://www.supexplorer.co.uk/wp-content/uploads/2013/07/Old-Harry-rocks-...

2 – Lange Anna
2 – Lange Anna

Yer: Almanya

Lange Anna, Almanya’nın küçük adalarından biri olan ve kuzey denizinde bulunan Heligoland’ın önemli ve ünlü oluşumlarından biridir. Eskiden çok daha büyük olan adayı deniz suları zamanla aşındırmış ve küçültmüş. Küçük yarımadalar, mağaralar ve kemerler oluşturan dalgalar, aynı zamanda bu ünlü biriktirmeyi de yaratmış.

Fotoğraf: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/73/Langeanna.jpg