Google+

Arama formu

İÇİNDEN MÜZİK GEÇEN ŞEHİRLER

İÇİNDEN MÜZİK GEÇEN ŞEHİRLER

Bazı şehirler vardır, onlar sadece şehir değildir. Adlarına yazılmış şarkılar vardır. Hiç gitmeseniz dahi yarattığı hisler vardır. Yeri gelir o şarkılar siz onları dinledikçe kendinizi şehrin sokaklarında dolaşıyormuş gibi hissettirir. Bu liste bu düşünceyle hazırlandı. Fakat hiç de kolay bir iş değildi bu listeyi hazırlamak. Elbette atladıklarımız, unuttuklarımız, bilerek öncelik tanıdıklarımız oldu aralarında. O yüzden ekleme yapmak serbest diyelim ve müzik başlasın.

‘Talkin’ New York’ - Bob Dylan
‘Talkin’ New York’  - Bob Dylan

Sanatçının 1962 tarihli, ‘Bob Dylan’ adlı ilk albümünün ikinci şarkısıdır. Greenwich Village’ta kafelerde çaldığı ve artık albüm anlaşması yapmaya hazır olduğu bir dönemden bahseden Bob Dylan, New York’a (https://gezimanya.com/amerika-birlesik-devletleri/new-york-city-ny) varışında yaşadığı hisleri anlatmakta ve sahneye çıkma fırsatları ararken yaşadığı zorluklardan bahsetmektedir. Albümde, Bob Dylan tarafından yazılmış iki şarkıdan birincisi olan şarkıda, Bob Dylan’ın şiirsel espri yeteneğinin erken tarihli örnekleri görülmektedir. Bir kış vakti şehre gelen Bob Dylan, şehrin üşüten soğuğundan ve yükselen binalarından söz etmektedir. İlk sahne aldığı kafede müziğinin özgün sesi yüzünden beğenilmeyen, "You sound like a hillbilly; We want folk singers here." şeklinde eleştirilen ve başka yerlerde şansını arayan Bob Dylan, şehirde yaşadığı deneyimlerinden bahsetmektedir.

‘I’ve Seen That Face Before (Libertango)’ – Grace Jones
‘I’ve Seen That Face Before (Libertango)’  – Grace Jones

Jamaika’lı şarkıcı Grace Jones’un 1981 tarihli single’ı, Astor Piazzola’nın Libertango’sunun üzerinde tekrar çalışılmış ve yorumlanmış bir versiyonudur. Grace Jones’un müzikal kariyerinin en parlak işlerinden sayılan şarkının sözleri Jones ve Barry Reynolds tarafından yazılmıştır. Paris (https://gezimanya.com/fransa/paris) gece hayatının karanlık tarafını yansıtan şarkının, İspanyolca kaydı da bulunmaktadır. Şarkı, sanatçının daha ileri tarihli ‘Nightclubbing’  albümünde de yer almıştır. Aynı zamanda klibi ile de dikkat çeken şarkı Haussmann Bulvarı’nda yağmurlu gecede, barlardan salınan Paris müziğinin tasvir ederken, gece hayatının olası insan ilişkilerinden, biraz da karanlık taraflarına değinerek bahseder.