INSTAGRAM'DA EN ÇOK PAYLAŞILAN ŞEHİRLER - 2017

Dünyanın en büyük fotoğraf paylaşım sitesi Instagram 2017 yılının incelemesini takipçilerine sundu. Listede en çok kullanılan hashtaglerden en çok takip edilen ünlülere kadar birçok başlık bulunuyor. Aynı zamanda 2017’nin en çok paylaşılan şehirleri de açıklandı. Bu listede Türkiye’den de bir şehir yer aldı. 2017 yılında Instagram’da en çok paylaşılan şehirlere bir göz atalım.

1. NEW YORK

Amerika Birleşik Devletleri'nin en önemli şehirlerinden New York, medya, sanat, ticaret gibi birçok alanda önde gelen bir şehir olmuştur. Aynı zamanda finans merkezidir. Birleşmiş Milletler Genel Konseyi binasının da burada bulunması dolayısıyla dış ilişkiler açısından da önemli bir yerdir. Turistlerin çok tercih ettiği New York’un bu listede 1. sırayı alması bizi şaşırtmadı.

2. LONDRA

İngiltere ve Birleşik Krallık’ın başkenti olan Londra, köklü bir geçmişe sahiptir. İkonik yapılarıyla turistlerin ilgi odağı olan şehirde ilk yerleşimler 2 bin yıl kadar öncesine dayanmaktadır. Telefon kulübeleri ve kırmızı otobüsleriyle turistlerin kalbini kazanır. Şehre ilk yerleşenlerin Keltler olduğu bilinmektedir. Milattan önce 43 yılında şehre Londonium ismini Roma İmparatorluğu vermiştir.

3. MOSKOVA

Moskova 1300’lerde beylikken günümüze kadar ününe ün katarak gelmiştir. 1480’e kadar beylik olan Moskova daha sonra Rusya’nın başkenti olmuştur. 860 seneye yakındır başkent olarak varlığını sürdürmektedir. Kızıl Meydan ve Kremlin Sarayı, tüm gezginlerin öncelikli duraklarıdır.

4. SAO PAULO

Sao Paulo; ülkenin ve Güney Amerika’nın en büyük şehridir. Brezilya’nın başlıca sanayi merkezi, olan şehir dünyanın en büyük dokuzuncu kenti olma özelliğine de sahiptir. Brezilya’nın kültürel ve finansal başkentidir. Theatro Municipal’in şehrin en önemli yapılarından biri olması tarihsel önemiyle ilişkilidir.

5. PARIS

Fransa'da Sen Nehri çevresine kurulu olan Paris dünyanın en romantik şehirlerinden biri olarak aklımızda yer etmiştir. Avrupa’nın en popüler yerlerinden biri olmasının yanında Eyfel’i bilmeyen yoktur. Paris’te yer alan birçok ünlü yapı UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer almaktadır. Turistlerin uğrak noktalarından biri olan Paris’e gidip de paylaşacak fotoğraf bulamamak imkânsızdır.

6. LOS ANGELES

Los Angeles’ın kelime anlamı Melekler Şehri’dir. Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletinde yer alan şehir New York’tan sonra ABD’nin en büyük şehridir ve günümüzde ABD’nin en hareketli metropolüdür. Hollywood, Disneyland, USC School of Cinematic Arts gibi önemli yerlere ev sahipliği yapmasıyla tanınır. Zengin kültürü ile turistlerin kalbini çalmıştır.

7. SAINT PETERSBURG

St. Petersburg Avrupa’nın dördüncü büyük şehri ve Rusya’nın ikinci büyük şehridir. Baltık Denizi kıyısında UNESCO Dünya Mirası Alanı olan Neva Nehri ve 42 ada üzerinde konumlanmış, 55 kanal, 500’e yakın köprü ile "Kuzey’in Venedik"i ünvanını taşımaktadır. Özellikle en uzun günlerin yaşandığı “Beyaz Geceler” döneminde turist akınına uğrar.

8. CAKARTA

Cakarta, Endonezya'nın başkenti ve en büyük şehridir. Güneydoğu Asya'daki en kalabalık şehir, ülkenin ekonomik, kültürel ve politik merkezidir. Güzel mimarisi ve zengin müzeleriyle keşfedilmeye hazır olan Cakarta’nın doğal güzellikleri de fotoğrafseverler için vazgeçilmezidir.

9. İSTANBUL

İstanbul’un coğrafi olarak Asya ve Avrupa arasında bir köprü olması Doğu ve Batı kültürünü birbiriyle buluşturmaktadır. Tarihin iki büyük imparatorluğuna başkentlik de eden İstanbul tarihsel zenginliği ve harmanlanmış kültürüyle turistleri kendine çekmektedir.

10. BARSELONA

İspanya’nın Barselona’sı ününü özellikle Gaudi’nin şehrin kimliği haline gelmiş eserlerine borçludur. Gece hayatıyla da ünlü olan bu güzel şehir La Rambla’sı, Barceloneta’sı ve tamamlanamamış Sagrada Familia’sı ile her yıl binlerce turisti ağırlamaktadır.