Google+

Arama formu

Interrail'e Gidecekler İçin Avrupa'nın 15 Harikası

Interrail'e Gidecekler İçin Avrupa'nın 15 Harikası

Bazen gösteriş bazen güç bazen aşk bazen zorunluluk bazense sadece güzel olanı yapmak için inşa edilen yapılar, doğanın tüm bereketlerini sunduğu topraklar. Eski zamanların koşulları göz önüne alındığında nasıl yapıldığına hayret edeceğiniz binalar, saraylar. Büyük bir azimle örülen demir ağlar. Gizemi ve kim tarafından, ne zaman yapıldığı çözülemeyen devasa tapınaklar, merkezler. İşte Interrail'e gidecekler için dünya harikaları arasında gösterilen yerlerin Avrupa ayağı.

Kolezyum, İtalya
Ölümcül sahnelerin yaşandığı Kolezyum her ne kadar mimarisi, sahnesi ve büyüklüğüyle etkileyici olsa da topraklarına akan kanın hesabı yapılamayacak kadar çoktur. Çevre uzunluğu yaklaşık yarım kilometre olan yapı bazen galdyatörlerin, bazense insanların – hayvanların dövüşlerine sahne olmuştur. Dünyanın çeşitli yerlerinden getirilen egzotik hayvanların sergilendiği ardından ise öldürüldüğü yer olan mekan sahip olduğu düzenle akılları kendine hayran bırakıyor. 50.000 kişi kapasiteli bu yer merdivenler ve koridorlar sayesinde sorunsuz giriş çıkışı sağlarken hayvanlar gibi yabanıl canlıların kontrolünü kaybetmemeyi de unutmamış.

Interrail'e Gidecekler İçin Avrupa'nın 15 Harikası

Meteora Manastırları, Yunanistan
Meteora’nın kelime anlamı ‘’gökyüzünde asılı’’ olarak geçiyor. Pindus Dağları’nın eteğindeki kaya bloklarının üzerinde bulunan 300 – 500 m yükseklikte yer alan manastırlar bu adı gerçekten hak ediyorlar. İlk manastır keşiş Athanasios tarafından kurulmuş ve devamı gelmiş. I. Dünya Savaşı’ndan sonra insanların ilgisini çekmeye başlayan manastırlar zaman içinde turizm adına ulaşımın kolaylanmasıyla popüler noktalardan biri haline gelmiş. Fakat manastırların kitle turizmine açılması birçok rahibin burayı terketmesine sebep olmuş.

Fotoğraf: www.momentaryawe.com

Interrail'e Gidecekler İçin Avrupa'nın 15 Harikası

Sagrada Familia Kilisesi, İspanya
Antonio Gaudi’nin şahaseri olarak bilinen Sagrada Familia tamamlanmamasına rağmen tüm dünyanın saygıyla andığı bir yapı olmuştur. Gaudi’nin çarpıcı fikirleri ve pratik zekası sayesinde bugün günümüze, hayranlıkla izlediğimiz pek çok eser kaldı.

Fotoğraf: foundtheworld.com