Google+

Arama formu

İtalya'nın En Güzel Kiliseleri

İtalya'nın En Güzel Kiliseleri
İtalya'nın En Güzel Kiliseleri

Katolik mezhebinin merkezi olan İtalya’nın dünyanın en güzel kiliselerine ev sahipliği yapması pek de sürpriz sayılmaz. Aziz Peter Bazilikası’ndan Milano Katedrali’ne, Sicilya’dan Umbria’ya, mutlaka görülmesi gereken harika kiliseler bu listede.
Fotoğraf: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/d/da/Florence_Duomo_Ceiling.jpg

1 – Milano Katedrali, Milano
1 – Milano Katedrali, Milano

Bu devasa katedrali inşa etmek neredeyse 6 yüzyıl almış. İtalya’nın en büyük Gotik katedrali ve dünyanın en büyük üçüncü kilisesi olma özelliği taşıyan katedral, 135 mermer kuleye, 135 heykelciğe ve 3400’den fazla heykele sahip. İçerisi de dışarısı kadar etkileyici olan kilisede 52 mermer sütun, harika resimli camlar ve ünlü Rönesans sanatçısı ve mimarı Pellegrino Tibaldi tarafından tasarlanan büyüleyici kilise mihrapları bulunuyor.
Fotoğraf: http://media.cntraveler.com/photos/56ec5583d89f2db208378dcb/master/w_144...

2 – Aziz Mark Bazilikası
2 – Aziz Mark Bazilikası

Mozaik kaplı kubbeleri ve görkemli İtalyan-Bizans mimarisi ile Aziz Mark Bazilikası’nın, Aziz Mark Meydanı’nın odak noktası ve Venedik’in resmi katedrali olması sürpriz sayılmaz. Kilisenin içyapısında çoğunlukla 11inci ila 13üncü yüzyıl arasından kalma, katedralin kubbeli tavanını kaplayan 7400 metrekare varaklı Bizans mozaiği bulunuyor. Ama bu manzaraya kapılıp aşağı bakmayı unutmayın: bazilikanın incelikle işlenmiş zemini geometrik şekilde dizilmiş mozaik ve mermerlerin karışımından oluşuyor.
Fotoğraf: http://media.cntraveler.com/photos/56ec557f69f9eca70b100e23/master/w_144...