Google+

Arama formu

Japonya'nın En Ünlü Yönetmenleri

Yasujirō Ozu
Yasujirō Ozu

1903-1963 tarihleri arasında yaşamış olan yönetmen 50’yi aşkın film yönetmiştir. En ünlü filmlerinden biri Tokyo Story, sinemografik açıdan en dikkat çekici filmlerinden biridir aynı zamanda. Genel olarak hayatın kaçınılmaz değişiklikleri karşısında insanın aldığı tavrı konu edinen ve fimlerinde genellikle aynı isimleri oynatmasıyla bilinen Japon yönetmen, “Japon yönetmenlerin en Japonu” olarak anılır.

Fotoğraf: http://www.tasteofcinema.com/2014/10-essential-yasujiro-ozu-films-you-need-to-watch/

Kenji Mizoguchi
Kenji Mizoguchi

20. yüzyılın başlarında, henüz Kenji Mizoguchi bir çocukken, 14 yaşındaki kız kardeşinin geyşa olarak verilmesiyle sarsılır ve kendisi bu olayın film bakışına çok etkisi olduğunu, bu olaydan sonra daha feminist bir bakış açısı kazandığını ifade eder. Özellikle Oyuncu Sumako'nun AşkıGecenin Kadınları ve Kırmızı Işıklı Semt filmleri bu bakış açısıyla yapılmış filmlerdir.

Fotoğraf: http://writinglikeanasian.blogspot.com.tr/2014_05_01_archive.html

Akira Kurosawa
Akira Kurosawa

Akira Kurosawa 1950’de çektiği filmi ile batı izleyicisinin dikkatini Japon sinemasına çekmesiyle sinema tarihinde yer etmiş bir yönetmendir. Film, 10 Eylül 1951'de Venedik Film Festivali'nde Altın Aslan ödülünü kazanmasıyla çok ses getirmiştir. Kariyeri boyunca 30 filme imza atan yönetmen, sinemanın senaristlik, yönetmen yardımcılığı gibi çeşitli dallarında da çalışmalar yürütmüştür. Raşamon, Ikiru, Yedi Samuray ve Yojimbo  Kagemusha ve Ran en çok bilinen filmleri arasında yer alır.

Fotoğraf: http://www.openculture.com/2015/01/akira-kurosawas-list-of-his-100-favor...