Google+

Arama formu

Juneau - Alaska

Juneau, ABD'de Alaska eyâletinin başkentidir. Aynı zamanda idari bir bölge olan Juneau, ABD'de karayolu ile ulaşım olmayan tek eyâlet başkentidir. Şehre, uçak ya da gemi ile ulaşmak mümkündür.

Juneau - Alaska

Juneau’da ilk hareketlilik 1870 senelerinde bölgede altın bulunduğu söylentileri yayılınca başlamıştır. İlk olarak Alman bir mühendis olan George Pilz bu bölgeye gelmiştir. George Pilz’in açtığı bu yoldan Richard Harris ve 1880’de Joseph Juneau da altın bulma ümidi ile bu bölgeye gelmişlerdir. Hatta Joseph Juneau şehre ismini vermiştir. Altının keşfinden sonra başta bu 3 girişimci olmak üzere altın madenleri işletilmeye başlanmıştır. Yaklaşık 160 km'lik bir altın madeni inşa edilmiştir. Ancak 2. Dünya Savaşı'nda çalışan sayısının azalması ve maliyetlerin artması sebebiyle, 1944-1948 senelerinde buradaki madenler kapatılmıştır. 

Juneau - Alaska

Juneau’nun en önemli gelir kaynakları; balıkçılık, ahşap, kereste, mobilya, kürk ticareti ve turizmdir. Şehirde ilk olarak Macaulay Somon Çiftliği'ni gezebilirsiniz. 1972 senesinde kurulmuş olan bu çiftlikten, Juneau’da toplam 3 tane bulunmaktadır.