Google+

Arama formu

Kapadokya - Türkiye

Kapadokya, merkez olarak Nevşehir’de bulunmasına rağmen, çevre iller olan Aksaray, Kırşehir, Niğde ve kısmen de Kayseri’ye kadar da yayılmış bir bölgedir. Bu bölge civarında yer alan Erciyes, Güllüdağ ve Hasandağı’ndan etrafa yayılan lav ve küllerin meydana getirdiği tabakaların, uzun seneler sonunda (milyonlarca sene), yağmur ve rüzgar aracılığı ile aşındırılmasıyla oluşmuş tarihi bir bölgedir. Kapadokya Toros Dağları’nın kuzey kesiminde, Kızılırmak yayının da içinde yer alan engebeli bir platoda bulunmaktadır. Burada yaşanan çeşitli doğa olayları sonucunda da, bu bölgede bulunan eşsiz güzellikteki peri bacalarını ortaya çıkarmıştır.
Kapadokya tarihi açıdan oldukça köklü bir geçmişe sahiptir. Bu bölgenin yaklaşık 60 milyon sene önce meydana geldiği söylenmektedir. Buradaki insan yaşamının ise paleolitik döneme kadar uzandığı bilinmektedir. Kapadokya çok sayıda farklı kolonileri de tarih boyunca bünyesinde barındırmış bir bölgedir. Birçok ticaret kolonisi için oldukça önemli bir yer olan bu bölge, tarih içinde İpek Yolu’nun da en önemli duraklarından bir tanesi olmuştur.
Kapadokya doğa yapısı ile ziyaretçileri büyüleyen bir yerdir. İlk olarak Peri bacalarının üzerinde yapılan balon turlarına katılabilirsiniz. Bu balon turları genelde sabah gün ışırken başlar. Bu nedenle üzerinize sıkı birşeyler giymeniz önerilmektedir. Balon turu sonrası sertifikalarınız verilirken şampanya ikramı yapılır.