Google+

Arama formu

Orta İran’ın en güzel şehirlerinden birindeyiz Kashan’dayız. Vakti zamanında bölgenin kahinlik merkeziymiş. Bir rivayete göre İncil’de İsa’nın doğumunu müjdeleyen üç kahin kral buralıymış. Artık kahinlik olmadığına göre buranın nesi var nesi yok diyede merak ediyorsanız, Kaşhan el dokuması halıları ve muhteşem konaklarıyla sizi bekliyor. Tabatabaei’den başalayabilirsiniz o halde.
Burası Tebrizli bir halı tüccarının Türk eşine yaptırdığı büyük ve gösterişli bir konak. 40 odalı 200 kapılı bu konak cam ve ayna işlemeleriyle göz kamaştırıyor. Konağın dizaynını Ustad Ali Maryam yapmış ve işinin ehli bir adam olduğu anlaşıyor. Çünkü sırada ki konağımız Borujerdi’nin dizaynı da aynı ustanın elinden çıkma.
Borujerdi Konağı daha ilginç ve dikkat çekici adeta bir saray yavrusu gibi. Dikdörtgen biçiminde geniş bir bahçeye sahip olan konağın, 3 tane, 40 m yüksekliğinde rüzgar kulesi bulunuyor. Bu kuleler vasıtasıyla konağın içi serinletiliyor. Yapımı  18 sene süren konağın inşaatında tam 150 kişi çalışmış. İç dizaynının oldukça gösterişli olduğunu söyelemeye gerek bile yok.