Google+

Arama formu

Konya’da Gezilecek 10 Yer

1. Mevlana Müzesi
1. Mevlana Müzesi

Konya’da gezilecek yerlerin başında, içinde Mevlana Celaleddin Rumi’nin kabrinin de bulunduğu, Mevlana Müzesi geliyor. Selçuklu mimarisinin en güzel örneklerinden biri olarak bilinen bu tarihi yapı, günümüzde müze olarak turistlerin ziyaretine açık. İçerisinde Selçuklu dönemine ait eserler, dervişlerin balmumu heykelleri, Mevlana’yı anlatan etkileyici parçalar yer alıyor.

Fotoğraf: http://www.tarihiyapilar.org/mevlana-muzesi/

2. Alâeddin Tepesi
2. Alâeddin Tepesi

12. yüzyıldan kalma bir Selçuklu eseri olan Alaaddin Camii’nin de bulunduğu Alaaddin Tepesi, düz bir ovaya kurulmuş olan Konya şehrinin tek yüksek noktasıdır. Dünyanın en büyük döner kavşağı olarak bilinen Alaaddin Tepesi’nde tarih boyunca pek çok medeniyet hüküm sürmüş ve burayı yerleşim alanı olarak kullanmış. Günümüzde ise mesire olarak kullanılıyor ve bünyesinde çay bahçesi, park ve Keykubat Camii’sini bulunduruyor.

Fotoğraf: http://konya.com.tr/portfolio-item/alaeddin-tepesi/

3. Kilistra Antik Kenti
3. Kilistra Antik Kenti

Meram’da, Gökyurt Köyü içinde yer alan antik kentin geçmişi oldukça eskiye dayanıyor. Araştırmacılar tarafından Kilistra Antik Kenti’nde, Helenistik ve Roma döneminde yerleşimin başladığı tespit edilmiş. Kapadokya'daki gibi lav yığılmalarıyla meydana gelen volkanik arazi üzerine kurulu antik kent, dışarıdan bakıldığında sıradan bir kaya görünümde. Ancak iç bölgelerde geniş oyuklar, şapeller, kilise, sarnıç ve birçok özel yaşam alanı bulunuyor. Tarihte bir yolculuk için bu bölgeyi mutlaka ziyaret edin.

Fotoğraf: http://www.konyaturistik.com/?place=konya-tarihi-kilistra-antik-kenti