Google+

Arama formu

KOSTA RİKA'DA YEMENİZ GEREKEN 10 ŞEY

Rondon
Rondon

Rondon’un tarihi eskilere dayanıyor. Karayipler'in temel besin olarak tükettikleri bu Hindistan cevizi çorbasında birkaç temel şey dışında tüm içerik ve yöntem süreç içinde değişmiş.
 
Alışılageldik şekliyle Rondon şu şekilde yapılıyor. Balık kafası -gün içinde yakalanan ne balık varsa o-, tatlı patates, yuka çiçeği gibi kök bitkileriyle birlikte Hindistan cevizi sütününün içinde ve ahşapla kızdırılmış derin bir közde saatlerce bekletiliyor. Son olarak tüm karışım Panama kırmızı biberiyle çalkalanıyor. İşte size rondon.
 

Naturales
Naturales

Kosta Rika’da hemen hemen her köşe başında tropikal meyve suları yapan yerler bulmak mümkün. Bu yerlerden birine geçip bir tabure kapın -boş bir tane bulabilirseniz tabii- ve seçiminizi yapın. Artık favorilerden mango, ananas, ahududu, kavun, muz mu istersiniz yoksa sezonuna göre seçebileceğiniz horchata, cas gibi daha sofistike tatlar mı tercih edersiniz siz bilirsiniz. Bu içereceklere tazeleyen, ferahlatan, hayat veren anlamına gelen refrescos dendiğinin de altını çizelim.

Cacao Fresco
Cacao Fresco

Kakao kabukları olgunlaştığında küçük sarı bir futbol topu gibi görünürler. Kakao kabuğunu kırıp açtığınızda içindeki kakao tanelerini kaplayan beyaz hassas kısmı yenilebiliyor ve epey de lezzetli. Bu meyvenin tatlı-ekşi tadı çikolataya dair bakışınızı değiştirecek haberiniz olsun.

Kosta Rika’da birkaç tane kakao firması var ki bu firmalardan ürünlerin yerel halk için kültürel önemine ve çikolatanın ülke tarihindeki rolüne ilişkin bilgi alabilirsiniz. Hatta Güney Karayipler'i denerseniz orada tohum ekiminden çikolata müzelerine, yerel çikolata zanaatkarlarına kadar her şeyi bulabilirsiniz.