Google+

Arama formu

Kuzey Amerika'nın 10 Harikası

Kuzey Amerika'nın 10 Harikası

Daha çocukken televizyonda Golden Gate Köprüsü’nü görmüştür pek çok insan. Özgürlük Anıtı’nın elinde meşalesiyle akıllara kazınan devasa görüntüsü, Rushmore Dağı’nın çizgi filmlerde dahi karşımıza çıkması bunların ne kadar büyük eserler olduğunu kanıtlar nitelikte. Dünya harikalarının Kuzey Amerika ayağı aslında görüntülerine ve isimlerine aşina olduğumuz bir listeden oluşuyor.
Rushmore Dağı, ABD
Güney Dakota’da Rushmore Dağı’nın yüzeyine kazınan dört çehreni ait olduğu başkanlar; George Washington, Thomas Jefferson, Theodore Roosevelt ve Abraham Lincoln. Gazeteci Doane Robinson tarafından ortaya atılan bu fikri heykeltıraş Gutzon Borglum’un ilgisini çekmiş ve projenin hayata geçirilmesi kararlaştırılmış. Yapımı yaklaşık olarak 1 milyon dolara mal olan anıtın oldukça çetrefilli bir süreç geçirdiği söylenebilir. Projeye başladığında 60 yaşında olan Borglum hayatının geri kalanı boyunca bununla uğraşmış ve 1941’de öldüğünde dahi oğlu maddi imkanlar elverdiği ölçüde bunun üzerinde çalışmaya devam etmiş. Washington’un çehresi 1930, Jefferson’unki 1936, Lincoln’ünki 1937, Roosevelt’inki ise 1939 yıllarında tamamlanmış.

Fotoğraf: en.wikipedia.org

Kuzey Amerika'nın 10 Harikası

Golden Gate Köprüsü, ABD
2.7 kilometre uzunluğu, rengi  ve yapım aşamasındaki spekülasyonları, ölen işçi canları ile Golden Gate tarihe adını yazdıran bir köprü oldu. 7 Mayıs 1937’de açılan köprü 20 yıl boyunca dünyanın en uzun köprüsü ünvanını korudu. Üzerinden her gün 125.000 aracın geçtiği köprü kalabalığa ve yoğunluğa rağmen filmlerin, dizilerin önemli sahnelerinde boy göstermeye devam ediyor. Ayrıca Golden Gate Köprüsü’nün yapımı esnasında ilk kez büyük bir inşaat projesinde güvenlik ağı kuruldu ve 19 işçi iskeleden düşmelerine rağmen hayatta kaldı. Köprünün ne kadar devasa ve zorlu bir yapımı olduğunu gösteren şeylerden biri de köprüyü tutan her bir kablonun 27.572 telden oluşuyor olmasıdır.

Fotoğraf: en.wikipedia.org

Kuzey Amerika'nın 10 Harikası

Şeytanın Kulesi, ABD
Şeytanın Kulesi gerçek anlamda bir doğal kuledir. Taban çapı 305, yüksekliği 264 metre olan kule hakkında pek çok efsane mevcut. Bunlardan en çok bilineni şöyle; vakti zamanında yedi bakire bir ayıdan kaçmak için bu tepeye tırmanırlar, bakireleri ele geçirmeye çalışan ayı bu tepeye tırmanmaya çalışır ve pençeleriyle Şeytanın Kulesi’ndeki izleri oluşturur. 

Fotoğraf: tau0.wordpress.com