Google+

Arama formu

Mdina&Rabat - Malta

Malta’nın eski başkenti ve güzel şehri Mdina. Mdina’ya gitmeden önce yol üzerindeki Rabat’a ve buradaki Aziz Paulus Kilisesi’ne uğramalısınız. Mucizevi güçlerine inanılan Aziz Paulus buradaki mağarada sade bir yaşam sürmüş. Kilisenin biraz ilerisindeki yeraltı mezarları da görülmeye değer.
Etrafı surlarla çevrili şehir veya “sessiz şehir” diye tabir edilen Mdina ülkenin en yüksek tepesine kurulmuş, etrafı duvarlarla ve hendeklerle çevrili. Arap-İngiliz karışımı mimarisi ile yapılmış binaları, daracık sokakları, cumbaları ve ince işçilikle yapılmış demir aksamları ile çok güzel küçücük bir Ortaçağ kasabası.
Mdina uzun yıllar Arap hakimiyetinde kalmış olduğundan mimaride Arap ağırlığı hissediliyor. Daracık sokaklı bu şehir yürüyerek geziliyor. Yürümek istemeyenler; fayton diye bilinen, Malta’lıların ise “karrozin” dedikleri atlı arabalarla dolaşabilirler. Bu sokaklarda dolaşırken sokak başlarındaki sokak levhalarına, ev girişlerindeki tabelalara ve özellikle kapı kollarına dikkat etmelisiniz. Her kapı kolu ayrı bir güzellik sunuyor. Demir ağırlıklı zarif balkonları, daracık sokakları ile bu Ortaçağ şehri sizleri büyüleyebilir.